orban
Maďarský premiér Viktor Orbán. PHOTO: © European Union.

Reportéri bez hraníc zaradili maďarského premiéra na zoznam nepriateľov slobody tlače


Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) zaradila maďarského premiéra Viktora Orbána na svoj zoznam predátorov slobody tlače. Je to po prvý raz, čo sa na zoznam predstaviteľov štátov, ktorí podnikajú masívne kroky proti slobode tlače, dostal líder západoeurópskej krajiny.

Podľa správy RSF Orbán „od svojho návratu k moci v roku 2010 sústavne a účinne oslabuje pluralitu a nezávislosť médií “, pričom používa rôzne predátorské techniky. „Metódy môžu byť rafinované alebo bezočivé, ale vždy sú efektívne,“ uvádza sa v správe, ktorá spomína kontrolu nad 80% médií prostredníctvom nákupov oligarchov blízkych maďarskej vládnej strane Fidesz. Súkromné médiá v Maďarsku sú diskriminované v prístupe k informáciám a vládnej reklame a sú očierňované ako dodávatelia „falošných správ“, tvrdí tiež mimovládka.

Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács organizáciu skritizoval a vyjadril sa, že by sa podľa neho mala volať „Falošné správy bez hraníc“. Zakladajúci člen Fideszu a europoslanec Tamás Deutsch zase na sociálnej sieti Facebook napísal, že správa RSF je časťou „najnovšej vlny útokov proti Maďarsku“.

Viac..  M. Beňová: Plán obnovy a odolnosti v gescii súčasnej vlády neposunie krajinu vpred

Na tohtoročnom zozname, ktorý RSF zverejnili prvýkrát za päť rokov, je dovedna 37 lídrov. Pribudli naň aj dve ženy – premiérka Bangladéša Hasína Wadžídová a správkyňa Hongkongu Carrie Lamová. Figuruje tam tiež saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán.

Generálny tajomník RSF Christophe Deloire vyzval svetové vlády, aby sa vzdali praktík lídrov na zozname a aby ocenili pozitívne prínosy nezávislej tlače. „Nemôžeme dovoliť, aby sa ich metódy stali novým normálom,“ vyjadril sa a vyzval svetových predstaviteľov, aby aj oni odsúdili daných predátorov.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

simecka

Michal Šimečka: Prečo by sme mali otvárať zakladajúce zmluvy o EÚ? Napríklad kvôli Orbánovi

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Parlament …