Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. PHOTO: MZVaEZ SR

I. Korčok: Najbližšie desaťročie bude podstatne horúcejšie nielen z pohľadu klímy

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok sa zúčastnil na 14. ročníku medzinárodnej konferencie Dubrovnik Forum 2021. V sobotu 10. júla 2021 vystúpil v rámci panela venovaného komplexnej téme geopolitického výhľadu obdobia po pandémii. „Počas pandémie sme si viac ako kedykoľvek predtým uvedomili hodnotu susedskej a regionálnej spolupráce. Pandémia ukázala naše slabé aj silné stránky, ako aj nezastupiteľnú úlohu národného štátu. Výsledkom našich snáh o obnovu musí byť posilnenie všestrannej odolnosti krajín a Európskej únie ako celku pred ďalšou možnou krízou, ktorá raz určite nastane, no jej charakter ešte nevieme predvídať,“ povedal minister Korčok vo svojom vystúpení.

Fórum patrí medzi významné medzinárodné konferencie v regióne, jeho cieľom je vytvoriť priestor pre diskusiu o kľúčových aktuálnych otázkach. Na tohtoročnú konferenciu prijali pozvanie viac ako dve desiatky ministrov zahraničných vecí a štátnych tajomníkov rezortov diplomacie, vedúci predstavitelia celého radu medzinárodných organizácií, think tankov a európskych inštitúcií.

Na okraj konferencie sa minister Korčok stretol s generálnym tajomníkom Únie pre Stredomorie Nasserom Kamelom, s ktorým prerokoval aktuálne aktivity tejto medzivládnej organizácie v uplynulom období a priority na nasledujúce obdobie. Únia pre Stredomorie je medzivládna organizácia, ktorej členmi sú členské štáty EÚ a 15 krajín severnej Afriky a Blízkeho východu.

Viac..  Pandora Papers: Parlament požaduje vyšetrovanie, rázny postup a nové pravidlá

Minister Korčok generálnemu tajomníkovi potvrdil záujem Slovenska o zdieľanie skúseností v oblasti rozvoja, mobility študentov, či opatrení v oblasti klímy, ktoré by mohla Únia pre Stredomorie využiť pri implementácii svojich projektov v stredomorskom regióne. Ako poukázal minister Korčok: „Naším záujmom je posilnenie prepojenia medzi otázkami bezpečnosti a rozvoja s cieľom prispieť k udržateľnému sociálno-ekonomickému rozvoju a stabilite regiónu.“           

V sobotu popoludní sa uskutočnilo aj stretnutie ministra Korčoka s kosovskou šéfkou diplomacie Donikou Gërvalla-Schwarzovou. Diskutovali o možnostiach spolupráce berúc do úvahy základný rámec našich vzťahov a o dialógu Belehrad-Priština pod vedením osobitného predstaviteľa EÚ Miroslava Lajčáka, ktorý by mal pokračovať koncom júla. Minister zdôraznil potrebu komplexnej normalizácie vzťahov medzi Belehradom a Prištinou v podobe právne záväznej dohody. „Dialóg považujeme za jediný nástroj, ktorý vedie k normalizácii vzťahov medzi Belehradom a Prištinou,“ uviedol minister.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

veterna energia

POZVÁNKA NA DNES: Diskusia o energetike budúcnosti

Pozývame vás na online diskusiu o energetike budúcnosti, ktorá sa uskutoční v piatok 24. septembra 2021 o 14:00. Diskusia je …