Ivan KORCOK, Slovak Minister of Foreign and European Affairs. PHOTO: © European Union 2020 - Source : EP

I. Korčok sa v Bruseli stretol s rezortnou kolegyňou, žiadal urýchlené vyšetrenie smrti Jozefa Chovanca


Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok si vyžiadal stretnutie s belgickou podpredsedníčkou vlády a ministerkou zahraničných vecí a európskych záležitostí Sophie Wilmès. Hlavnou a jedinou témou ich dnešného rokovania bol prípad Jozefa Chovanca, ktorý zomrel po zadržaní belgickou federálnou políciou na letisku v Charleroi vo februári 2018.

Minister I. Korčok v rozhovore s belgickou partnerkou potvrdil očakávanie SR rýchleho a dôsledného vyšetrenia prípadu a potrestanie zodpovedných osôb. „Uvedomujeme si, že administratívne procesy súvisiace s vyšetrovaním prípadu si vyžadujú istý čas. Po troch rokoch už však očakávame konkrétne výsledky vyšetrovania príčiny smrti a postavenie možných páchateľov pred súd.”

Rozhovor ministra I. Korčoka s ministerkou S. Wilmès bol jednou z niekoľkých desiatok intervencií, ktoré Slovensko od tragickej smrti Jozefa Chovanca adresovalo belgickej strane na pracovnej a politickej úrovni. „Rezort diplomacie bude pokračovať v apelovaní na belgických partnerov a využívať všetky dostupné prostriedky, ktoré pomôžu uzavrieť tento tragický prípad,” uviedol šéf slovenskej diplomacie a zároveň ocenil konštruktívny prístup belgickej strany a spoločný záujem vyhnúť sa politizácii prípadu. „Slovensko a Belgicko majú tradične výborné bilaterálne vzťahy a nechceme, aby ich prípad J. Chovanca zaťažoval.”

Viac..  R. Hajšel o balíku Fit for 55: Prijatie je nevyhnutné, ale nie za každú cenu

Šéf slovenskej diplomacie zároveň ocenil, že minulý týždeň na pôde Zahraničného výboru Národnej rady SR vystúpil belgický veľvyslanec so sídlom vo Viedni práve v súvislosti s úmrtím Jozefa Chovanca.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

prokuratura

Európska prokuratúra za prvý rok pôsobenia začala 929 vyšetrovaní

Európska prokuratúra (EPPO) počas prvého roka svojho pôsobenia zaregistrovala a analyzovala 4 006 nahlásených trestných …