ženy PHOTO: © European Union 2020 - Source : EP

EÚ spúšťa iniciatívu Women TechEU s cieľom dostať ženy do popredia špičkových technológií

Európska komisia spustila iniciatívu Women TechEU, ktorá podporuje začínajúce podniky v oblasti špičkových technológií pod vedením žien a pomáha im v tejto oblasti vyrásť na budúce šampiónky.

Táto iniciatíva patrí do nového programu Horizont Európa pre inovačné ekosystémy, ktorý podporila Európska rada pre inováciu. Z dostupných údajov vyplýva, že ženy zakladajú alebo spoluzakladajú len 15 % inovatívnych startupov a len v 6 % prípadov sú zakladajúce tímy zložené len zo žien. Tieto podniky vedené ženami získavajú menej rizikového kapitálu ako ich mužskí kolegovia, a to aj pri dôležitých počiatočných investíciách, a sumy, ktoré získavajú, sú zvyčajne nižšie.

Iniciatíva Women TechEU rieši tento inovačný rodový rozdiel tým, že podporuje startupy v oblasti  špičkových technológií vedené ženami v ranej, najrizikovejšej fáze. Vďaka iniciatíve získajú startupy vedené ženami granty vo výške 75 000 eur, prvotriedny koučing a mentorstvo prostredníctvom programu Európskej rady pre inováciu zameraného na ženy vo vedúcich pozíciáchProgram Európskej rady pre inováciu Akcelerátor sa zameriava aj na startupy vedené ženami, ale nová iniciatíva Women TechEU poskytuje podporu v skoršom, formačnom štádiu spoločností s cieľom zvýšiť počet žien, ktoré zakladajú vlastné startupy. V rámci prvej pilotnej výzvy iniciatívy Women TechEU, ktorá sa skončí 10. novembra 2021, bude financovaných až 50 sľubných startupov v oblasti špičkových technológií z členských štátov EÚ a pridružených krajín.

Viac..  Ďuriš Nicholsonová: V Európskom parlamente ma za dva roky nikto neurážal ohľadne môjho "len" stredoškolského vzdelania

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Vestager, Breton

Digitálny deň 2021: Krajiny EÚ sa zaviazali k podpore kľúčových digitálnych iniciatív

Ministri z členských štátov EÚ na online Digitálnom dni 2021 podpísali tri vyhlásenia s cieľom spojiť …