dialnica
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Kabinet by mal v stredu rokovať o zjednodušení vymáhania neuhradených cestných poplatkov v EÚ

Vláda by sa mala v stredu na rokovaní zaoberať zjednodušením vymáhania neuhradených cestných poplatkov v EÚ od 1. decembra 2021. Cez návrh zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií z dielne rezortu dopravy má prísť k zosúladeniu slovenskej legislatívy so smernicami Európskeho parlamentu a Rady EÚ z roka 2019. Transpozíciou smerníc sa elektronicky vzájomne prepoja cestné mýtne systémy v rámci EÚ a uľahčí sa cezhraničná výmena informácií o neuhradenom cestnom mýte v inom členskom štáte.

Ministerstvo dopravy odhaduje náklady na úpravu informačných systémov vrátane vytvorenia jednotného informačného systému v cestnej doprave v priebehu rokov 2021 až 2024 vo výške viac ako 2,5 milióna eur. V nákladoch sú započítané aj financie na zabezpečenie úradných rozhodnutí v úradných jazykoch štátov EÚ, Európskeho informačného systému vozidiel a vodičských preukazov. Na strane druhej rozpočet posilní podľa odhadu rezortu už v roku 2022 príjem z výberu pokút od zahraničných prevádzkovateľov vo výške 4,6 milióna eur. Štát tak zarobí každý rok minimálne okolo 4 miliónov eur.

Okrem toho by mal kabinet v stredu schváliť odvolanie Martina Fecka z funkcie štátneho tajomníka agrorezortu. Ten sa listom, ktorý poslal 8. júla ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuelovi Vlčanovi, vzdal k 15. júlu 2021 tejto funkcie. Martin Fecko bol do funkcie štátneho tajomníka agrorezortu vymenovaný 23. marca 2020 ešte predchádazjúcim ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským.

Viac..  Európska rada schválila fond na zmiernenie dopadov brexitu

Začiatkom júna podal po konci Mičovského v kresle ministra demisiu aj vtedajší druhý štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Andrej Gajdoš. Ten pôsobil vo funkcii iba necelých 10 mesiacov. Jediným štátnym tajomníkom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR tak bude Milan Kyseľ. Toho vláda do funkcie vymenovala ako náhradu za Gajdoša od 17. júna 2021.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

cesta

Rýchlosť na slovenských diaľniciach: Záujem o jej zvýšenie už nemá ani ministerstvo dopravy

BRATISLAVA / Český minister dopravy predložil novelu cestného zákona. Na niektorých diaľničných úsekoch by mohli vodiči …