Londyn, brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Pre kombináciu brexitu a pandémie zostali regály niektorých britských supermarketov prázdne

Kombinácia vplyvu brexitu a pandémie ochorenia COVID-19 vedie k tomu, že regály niektorých britských supermarketov zostávajú prázdne. Britské Združenie cestnej diaľkovej dopravy (RHA) tvrdí, že hlavným dôvodom je nedostatok vodičov nákladných áut. Informuje o tom portál euronews.com.

Podľa odhadov má Veľká Británia o 100-tisíc vodičov nákladných áut menej, ako potrebuje. V dôsledku brexitu noví vodiči z Európy už nemôžu tak ľahko prichádzať pracovať do Veľkej Británie ako v minulosti. Mnohí pritom odišli domov počas pandémie a nevrátili sa. Okrem toho v čase, keď v Británii platil lockdown, sa výcvik nových vodičov zastavil.

Výsledkom je to, že veľké maloobchodné reťazce, ako sú Sainsbury’s a Tesco, upozorňujú, že nedokážu udržať zásobovanie všetkých svojich obchodov tak, ako by chceli. „Počet dodávok do ich supermarketov v priebehu týždňa klesol, takže tam, kde možno bolo päť, šesť, sedem dodávok týždenne, ich počet pravdepodobne klesol na štyri alebo päť,“ povedal Bryan Roberts analytik pre maloobchod.

Viac..  Európska rada schválila fond na zmiernenie dopadov brexitu

„Boli by sme radi, keby sa európskym vodičom nákladných áut dovolil návrat. Pridajte ich na zoznam nedostatkových povolaní alebo im dajte krátkodobé víza, aby sem prišli a pracovali,“ uviedol Rod McKenzie zo Združenia cestnej diaľkovej dopravy, ktorý o probléme napísal otvorený list britskej vláde.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

brexit

Komisia navrhuje pre Severné Írsko pobrexitové opatrenia šité na mieru

Európska komisia navrhla odpovedať na ťažkosti, ktoré v dôsledku brexitu zažívajú obyvatelia Severného Írska, na …