migranti
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Taliansko vyzýva členské štáty EÚ, aby svoje prístavy otvorili lodiam so zachránenými migrantmi

Taliansko v stredu vyzvalo ostatné členské štáty Európskej únie, aby otvorili svoje prístavy lodiam, ktoré na mori zachraňujú migrantov. Výzva prichádza v čase, keď v talianskej vládnej koalícii rastie napätie vzhľadom na stúpajúce počty utečencov, ktorí od začiatku roka dorazili k južnému pobrežiu krajiny. Problematika bola témou dlhého telefonického rozhovoru, ktorý viedla ministerka vnútra Luciana Lamorgeseová s európskou komisárkou pre vnútorné záležitosti Ylvou Johanssonovou, informoval ministerkin úrad.

Aktuálna politická a hospodárska kríza v Tunisku vedie stále viac tamojších obyvateľov k snahe dostať sa do Európy. Mnohí z nich vyrážajú na cestu na lodiach pašerákov z líbyjských brehov. Počty migrantov, ktorí sa dostali na talianske pobrežie, v máji a júni v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástli viac ako trojnásobne.

Od začiatku augusta lode charitatívnych organizácií pod francúzskou alebo nemeckou vlajkou zachránili stovky migrantov, ktorých pašeráci naložili na člny nespôsobilé pre plavbu na mori. Zhruba 800 zachránených aktuálne čaká na povolenie zakotviť v bezpečných prístavoch v Taliansku alebo na Malte. Ďalšie stovky ľudí, vrátane utečencov z Tuniska, sa v posledných dňoch vlastnými silami dostali na Sardíniu alebo taliansky ostrov Lampedusa.

Viac..  Únia predĺžila sankcie voči Rusku o pol roka

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

Riadenie migrácie: silnejšie riadenie hraníc EÚ a urýchlenie návratov nelegálnych migrantov

Komisia prijala oznámenie, v ktorom predstavuje strategický rámec pre európske integrované riadenie hraníc na päť …

Consent choices