Ilustračné foto PHOTO: © European Union

Francúzsko začína post-pandemickú éru, úplná sloboda už len s covid pasom

Francúzsko urobilo v pondelok dôležitý krok k svojej post-pandemickej budúcnosti. Občania, ktorí chcú cestovať po krajine, navštíviť príbuzného v domove sociálnych služieb, alebo si iba zájsť do reštaurácie či kaviarne, musia disponovať špeciálnym „covid pasom“. Akceptovať ho budú v papierovej i digitálnej forme.

Potvrdenia získajú ľudia na základe absolvovania očkovania proti COVID-19, dokladu o nedávnom prekonaní tohto ochorenia alebo negatívnom teste na koronavírus. Prieskumy ukazujú, že väčšina Francúzov zdravotné preukazy podporuje, no opatrenie má aj zanietených odporcov, ktorí tvrdia, že ním obmedzili ich práva.

Legislatívu schválili vo francúzskom parlamente predminulý týždeň v zrýchlenom konaní v súvislosti s nárastom nových prípadov nákazy koronavírusom spôsobeným nákazlivejším delta variantom, ktorý v „krajine galského kohúta“ momentálne predstavuje väčšinu prípadov.

Špeciálny preukaz budú musieť mať aj návštevníci nemocníc i objednaní pacienti. Výnimky platia pre tých, ktorí potrebujú urgentnú zdravotnú starostlivosť. Potrebný bude aj vo vysokorýchlostných, medzimestských a nočných vlakoch, ktoré vo Francúzsku prepravia viac ako 400-tisíc cestujúcich denne. Ako v pondelok podotkol minister dopravy Jean-Baptiste Djebbari, vyžadovať ho budú aj pri diaľkových cestách lietadlom alebo autobusom.

Viac..  Európska komisia povolila piatu bezpečnú a účinnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nasledujúci polrok bude v Rade EÚ pod taktovkou Francúzska. Takéto sú očakávania

Francúzsko prevzalo predsedníctvo v Rade EÚ 1. januára 2022. Prečítajte si viac o očakávaniach francúzskych …