novinari
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Poliaci odložili hlasovanie o spornom mediálnom zákone na september

Poľská vládna pravicová strana Právo a Spravodlivosť (PiS) nedokázala v stredu získať väčšinu na schválenie zákona, ktorý by bránil neeurópskym vlastníkom mať kontrolné podiely v poľských mediálnych spoločnostiach. Plánovaná legislatíva by donútila americkú spoločnosť Discovery Inc. predať svoj podiel v najväčšej poľskej súkromnej televíznej sieti TVN. Návrh zákona sa považuje za veľký útok na slobodu médií v Poľsku, ktoré je už terčom kritiky pre zmenšovanie nezávislosti súdov.

Hlasovanie o mediálnom zákone bolo naplánované na stredu, ale odložili ho na september. Odloženie navrhol líder opozície a jeho návrh získal väčšinu hlasov. Sporná legislatíva sa považuje za vážnu skúšku prežitia nezávislých médií v Poľsku. Momentálne nie je jasné, či sa vládnej strane PiS ešte podarí získať hlasy na presadenie mediálneho zákona.

Viac..  V. Bilčík: Násilie nahráva politickým silám, ktorým nejde o európsku budúcnosť Čiernej Hory

Poľská vládna koalícia v stredu stratila väčšinu v parlamente po tom, čo ju opustila menšia strana Dohoda. Stalo sa to deň po tom, čo premiér Mateusz Morawiecki vyhodil z vlády vicepremiéra a predsedu strany Dohoda Jaroslawa Gowina. Strana následne oznámila, že formálne odchádza z koalície.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Poľsko musí zaplatiť EK denné penále 500-tisíc eur pre nezatvorenie bane Turów

Súdny dvor Európskej únie (EÚ) rozhodol, že Poľsko musí zaplatiť Európskej komisii denné penále vo …