pollak
Peter Pollák, europoslanec /OĽaNO, EPP/. PHOTO: European Union 2021

Peter Pollák: Program prepojenej Európy umožní výstavbu ciest v chudobných regiónoch a spojiť ich s celoeurópskou sieťou

BRUSEL – Brusel ešte pred rokmi rozdelil Európsku úniu na viacero hlavných dopravných koridorov. Tie majú spájať členské krajiny od severu na juh, či od západu na východ. Dopravná sieť má do roku 2030 kompletne prepojiť Úniu tak, aby sme nemuseli cestovať po vedľajších cestách, ak budeme potrebovať absolvovať dlhšiu trasu, napríklad aj na dovolenku. Stámilióny eur majú preto prísť aj na Slovensko.

“Z 33 miliardového balíka, ktoré sa podarilo Európskemu parlamentu vyčleniť, zostane na Slovensku 747 miliónov eur na túto prioritu a aj na Slovensku, aj v tých najchudobnejších regiónov budú môcť ľudia cestovať do okolitej Európy a do okolitého sveta,” uviedol europoslanec Peter Pollák.

Nové úseky budú však musieť byť napojené na existujúcu cestnú sieť, ktorá už v súčasnosti prepája členské krajiny. A bude teda už na Slovensku, výstavbu ktorých úsekov si počas najbližších siedmych rokov vyberie. Program transeurópskej dopravnej siete počíta s oveľa väčším komplexným prepojením členských krajín.

Aj železničná sieť

Program lepšieho dopravného prepojenie s členskými krajinami nezahŕňa iba diaľnice, ale napríklad aj železničnú sieť. A viaceré projekty sa týkajú aj Slovenska. “Jedná sa o severojužné prepojenie od Žiliny po Bratislavu, hore samozrejme na poľské hranice. Potom prepjenia Ostrava – Žilina – Košice až po Ukrajinu a ďalej na juhu je to Viedeň – Bratislava – Budapešť,” vysvetlil europoslanec Ivan Štefanec.

Viac..  Peter Pollák: Pomôžme rodinám, 200 eur na dieťa je najvyššia pomoc, akú slovenské rodiny nikdy nedostali. VIDEO

Ide o plán na najbližšie sedemročné obdobie. Do konca desaťročia budú musieť byť dokončené zásadné transeurópske projekty. Peniaze pôjdu na infraštruktúru dobíjacích staníc pre elektromobily a internetové pokrytie týchto dopravných uzlov.

 

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

pollak

Peter Pollák: Pomôžme rodinám, 200 eur na dieťa je najvyššia pomoc, akú slovenské rodiny nikdy nedostali. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. NR …