poziar
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Vo Francúzsku museli pre lesné požiare evakuovať tisícky ľudí, horí aj v ďalších krajinách


Z domov a letovísk na Francúzskej riviére museli evakuovať tisícky ľudí, zatiaľ čo hasiči bojujú s lesnými požiarmi v regióne. Najmenej 22 ľudí utrpelo v súvislosti s požiarmi ľahké zranenia, alebo sa nadýchali dymu.

Požiar vypukol v pondelok večer asi 40 kilometrov smerom do vnútrozemia od prímorského mesta Saint-Tropez. Keďže plamene ešte neuhasili, rozsah škôd zatiaľ nie je jasný. Do utorka rána však oheň podporovaný silným vetrom od Stredozemného mora zničil už približne päťtisíc hektárov lesa. Informovali o tom zástupcovia departementu Var.

Z domov a kempov v obľúbenom prázdninovom regióne museli evakuovať asi šesťtisíc ľudí a ďalších uzavreli v prázdninovom centre pre zamestnancov Air France. V utorok s požiarom bojovalo viac ako 900 hasičov s podporou hasičských lietadiel a vrtuľníkov. Miestne úrady zároveň uzavreli cesty a zablokovali prístup do lesov.

Extrémne horúčavy a lesné požiare trápia aj ďalšie krajiny v južnej Európe a severnej Afrike, pričom v Alžírsku si plamene vyžiadali najmenej 75 obetí a v Turecku zahynulo 16 ľudí. Niekoľko obetí v súvislosti s lesnými požiarmi hlási aj Taliansko.

Viac..  Na juhozápade Francúzska v súvislosti s lesným požiarom evakuovali šesťtisíc ľudí

V Grécku v utorok hasiči bojujú s požiarom, ktorý si vyžiadal evakuáciu opatrovateľského domova a niekoľkých dedín severozápadne od Atén. Naprieč krajinou sa tento mesiac rozhoreli stovky lesných požiarov, ktoré podporuje najdlhšia a najhoršia vlna horúčav za niekoľko desaťročí. Izraelskí hasiči sa tiež v utorok už tretí deň snažia dostať pod kontrolu lesný požiar západne od Jeruzalema. Zhoršujúce sa sucho a horúčavy, súvisiace s klimatickou zmenou, viedli počas leta aj k rozsiahlym lesným požiarom na západe Spojených štátov a v ruskej Sibíri.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

poziar

Na juhozápade Francúzska v súvislosti s lesným požiarom evakuovali šesťtisíc ľudí

Hasiči bojujú s lesným požiarom na juhozápade Francúzska, v oblasti známej borovicovými lesmi, ktorú pustošili …