Miriam Lexmann, europoslankyňa KDH/EĽS. PHOTO: M. Lexmann

Miriam Lexmann: Deň, keď sovietske vojská pochovali nádej na demokraciu

🔴 „Včera, dňa 20. augusta 1968 okolo 23.00 hodiny prekročili vojská Sovietskeho zväzu, Poľskej ľudovej republiky, Nemeckej demokratickej republiky, Maďarskej ľudovej republiky a Bulharskej ľudovej republiky štátne hranice Československej socialistickej republiky. Stalo sa tak bez vedomia prezidenta republiky, predsedu Národného zhromaždenia, predsedu vlády aj prvého tajomníka Ústredného výboru KSČ,…”

Takto sa začínal oznam, ktorý mnohým zmenil život a vzal nádej na slobodu. Deň, ktorý zničil pomaly sa rodiace demokratizačné procesy a nastolil tvrdú normalizáciu.

⛓ Stále si živo pamätám, ako nám stará mama hovorila o jej pocitoch z týchto dní. Bola práve na rodinnej návšteve v Michalovciach a v noci za oknami začula silný hluk. Keď sa pozrela z okna, videla tanky. Netušila, čo sa deje. Hneď ako to bolo možné zalarmovala rodinu v Bratislave. Strach, ktorý vtedy mala som z nej cítila vždy, keď mi tento príbeh rozprávala. Bol elektrizujúci a boľavý. Nikto nevedel, čo sa stane. Nad všetkými viseli otázky, obavy a hlavne strach.

Viac..  Europoslankyňa Miriam Lexmann upozorňuje na nezrovnalosti v prípade vyšetrovania smrti Jozefa Chovanca v Belgicku

🔴 Z minulosti sa stále máme čo učiť. Nemôže nám byť ľahostajná, nesmie zovšednieť. Nielen ako politici sa musíme snažiť domácou aj zahraničnou politikou chrániť slobodu a demokratický systém. Každý z nás zaň nesie svoj podiel zodpovednosti. Sloboda je vzácna výsada. No ak sa o ňu neusiluje celá spoločnosť, stáva sa krehkou.

🕊🙏Vážme si ju.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

lexmann

Europoslankyňa Miriam Lexmann upozorňuje na nezrovnalosti v prípade vyšetrovania smrti Jozefa Chovanca v Belgicku

Očitý svedok vyvedenia Štefana Chovanca z lietadla na letisku Charleroi Roman Behúl sa mal zúčastniť …