burka, pocasie
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Extrémne dažde na západe Európy pravdepodobne spôsobil zásah človeka


Vedci tvrdia, že silné dažďové zrážky, ktoré v júli vyvolali mohutné povodne v západnej Európe, sú pravdepodobne výsledkom zmeny klímy spôsobenej zásahom človeka. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Povodne v Belgicku, Nemecku a ďalších častiach „starého kontinentu“ si vyžiadali najmenej 220 obetí. Podľa vedcov globálne otepľovanie spôsobuje, že v západnej Európe sa takéto rozsiahle zrážky vyskytujú až deväťkrát častejšie. Aby experti skutočne videli vplyv globálneho otepľovania, museli rozšíriť svoju analýzu a pozrieť sa na väčšiu časť západnej Európy, vrátane východného Francúzska, západného Nemecka, východného Belgicka, Holandska, Luxemburska a severného Švajčiarska.

Tím vedcov zistil, že v tomto širokom regióne zmena klímy spôsobená ľuďmi zvýšila intenzitu dažďa a lejaky v tejto oblasti sú intenzívnejšie o 3 až 19 percent. Vedci tvrdia, že vzhľadom na súčasnú klímu, by také intenzívne zrážky, aké nastali v západnej Európe, očakávali na konkrétnom mieste raz za 400 rokov. “Je ťažké analyzovať vplyv zmeny klímy na silné zrážky na veľmi lokálnych úrovniach, ale dopracovali sme sa k dôkazu, že v západnej Európe emisie skleníkových plynov spôsobujú väčšiu pravdepodobnosť takýchto udalostí,” uviedla výskumníčka v oblasti klímy Sjoukje Philip.

Viac..  Koniec klasických áut: O trinásť rokov si už nové auto na benzín, či naftu nekúpite

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Európa trpí. Extrémne horúčavy lámali júnové rekordy

Intenzívne horúčavy naprieč Európou lámali júnové teplotné rekordy od polárneho kruhu až po severnú Afriku. …