plot
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Varšava postaví plot na hraniciach s Bieloruskom a nasadí ďalších vojakov


Poľsko plánuje postaviť plot pozdĺž hraníc s Bieloruskom a nasadiť tam ďalších vojakov, aby zastavilo migrantov usilujúcich sa o vstup do Európskej únie. Zároveň však ponúklo pomoc vyslaním humanitárnej pomoci pre tých migrantov, ktorí uviazli na poľsko-bieloruskej hranici.

Poľsko i tri pobaltské štáty – Estónsko, Litva a Lotyšsko – obviňujú bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že v rámci tzv. hybridnej vojny posiela migrantov cez ich hranice, ktoré zároveň tvoria východnú hranicu EÚ. Spomenutí migranti najčastejšie pochádzajú z Afganistanu a Iraku.

Všetky štyri krajiny sa domnievajú, že nárast migrantov v ich pohraničí predstavuje odvetu Minska za sankcie EÚ voči autokratickému režimu v Bielorusku, ktorý od vlaňajších prezidentských volieb najprv násilne potláčal pokojné demonštrácie a v ostatných mesiacoch spustil silné represie voči proeurópskym aktivistom či médiám. „Využívanie migrantov na destabilizáciu susedných krajín predstavuje jasné porušenie medzinárodného práva a kvalifikuje sa ako hybridný útok proti Lotyšsku, Litve, Poľsku, a teda proti celej Európskej únii,“ uviedli v spoločnom vyhlásení v pondelok.

Varšava minulý týždeň uviedla, že v auguste sa zatiaľ z Bieloruska pokúsilo nelegálne vstúpiť do Poľska 2 100 migrantov. Takmer 800 z nich sa dostalo do krajiny a bolo umiestnených do štátnych zariadení. Poľsko v reakcii na nával migrantov uviedlo, že na hranicu s Bieloruskom nasadilo viac ako 900 vojakov a hranicu na úseku 150 kilometrov posilní ostnatým drôtom. V pondelok minister obrany Mariusz Blaszczak poznamenal, že na hranicu budú vyslaní ďalší vojaci a postavia na nej plot vysoký 2,5 metra. Nový hraničný plot postavia podľa maďarského vzoru, ktorý slúži proti migrantom na hranici so Srbskom a je vystužený špirálovitým žiletkovým drôtom.

Viac..  Borrell sa stretol s predstaviteľmi Srbska a Kosova v snahe vyriešiť spor susedov

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Rakety dopadli na poľské územie, hlásia dve obete. Reaguje Heger aj Remišová

V poľskej dedine Przewodów pri ukrajinských hraniciach v utorok podľa poľských médií zomreli dvaja ľudia …