leyen
Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie. PHOTO: European Union

Pomôcť Afgancom je naša morálna povinnosť, prízvukuje Ursula von der Leyenová

Lídri skupiny ekonomicky najvyspelejších krajín sveta G7 sa zhodli na tom, že je ich morálnou povinnosťou pomôcť Afgancom a poskytnúť im čo najviac možnej pomoci. Na tlačovej konferencii po virtuálnom samite skupiny o situácii v Afganistane to uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá sa na ňom okrem iných zúčastnila spolu s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom. „Situácia je vskutku tragédia pre Afgancov a veľký krok späť pre medzinárodnú komunitu,“ skonštatovala politička na margo diania v Afganistane, nad ktorým nedávno prevzalo kontrolu hnutie Taliban.

Von der Leyenová uviedla, väčšinu zamestnancov Európskej únie (EÚ), vrátane Afgancov a ich rodín, evakuovali z krajiny a sú v súčasnosti v bezpečí. Michel sa na konferencii vyjadril, že evakuácia je ich priorita a EÚ sa obáva o schopnosť ľudí bezpečne sa dostať na letisko v Kábule. Zároveň vyzval nové afganské úrady, aby „umožnili voľný priechod všetkým zahraničným, ale aj afganským občanom, ktorí sa tam chcú dostať“. Po prekvapujúco rýchlom ovládnutí krajiny Talibanom sa totiž z Afganistanu snaží uniknúť mnoho obyvateľov. Podľa jeho slov je dôležité, aby so zahraničnými partnermi zabezpečili kábulské letisko, tak dlho ako je nevyhnutné pre dokončenie operácií, a tiež aby sa postarali o spravodlivý prístup k letisku pre všetkých ľudí oprávnených na evakuáciu.

Viac..  Nový európsky Bauhaus posúva Európsku zelenú dohodu vpred

EÚ sa podľa Michela zúčastní na medzinárodnom úsilí pomôcť Afgancom, čeliacim perzekúcii, ale aj ďalším zraniteľným osobám. Podľa predsedníčky Európskej komisie je potrebné pomôcť bezprostredne najviac ohrozeným ľuďom – najmä ženám, dievčatám a deťom. Komisia podľa von der Leyenovej takmer zoštvornásobí tohtoročnú humanitárnu pomoc z rozpočtu EÚ pre Afgancov v núdzi na viac ako 200 miliónov eur.

Michel aj von der Leyenová tiež zdôraznili potrebu udržať prílev migrantov pod kontrolou, chrániť hranice EÚ, ako aj zabrániť prevádzačom ľudí v zneužití situácie. „Sme odhodlaní udržať migračné toky pod kontrolou a chrániť hranice EÚ,“ vyjadril sa predseda Európskej rady. Predsedníčka Európskej komisie zase upozornila, že je dôležité mať „plne funkčný systém efektívnej správy hraníc, solidarity a spolupráce s krajinami pôvodu a tranzitu“.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Únia zmobilizovala milión eur na humanitárnu pomoc po zemetrasení v Afganistane

Európska komisia (EK) reaguje na smrteľné zemetrasenie, ktoré v stredu ráno zasiahlo Afganistan, a vyčlenila …

Consent choices