Ilustračné PHOTO: © European Union.

Úrad vlády predložil návrh dohody o financovaní k plánu obnovy

Úrad vlády SR predložil do pripomienkového konania návrh dohody o financovaní medzi Európskou komisiou a Slovenskou republikou k mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Na rokovanie vlády by sa materiál mal dostať ešte v septembri. Podľa vykonávacieho rozhodnutia Rady Európskej únie bude Slovensko z finančného príspevku financovať oprávnené reformy a investície implementované ako súčasť plánu obnovy do 31. decembra 2026.

Na základe dohody o financovaní získa Slovensko prostriedky na podporu obnovy a odolnosti. Upresní sa aj právny rámec postupu stanovenia výšky finančného príspevku po úprave v zmysle nariadenia. Taktiež sa stanoví postup pri vykonávaní finančných opráv a upravia sa súvisiace finančné vzťahy.

Slovensko predložilo plán obnovy Európskej komisii 29. apríla 2021 a Rada Európskej únie ho odobrila v polovici júla. Plán obnovy je reakciou Európskej únie na pandémiu COVID-19, ktorá prudko oslabila európske ekonomiky. Do roku 2026 sa má prostredníctvom plánu obnovy na Slovensku preinvestovať viac ako šesť miliárd eur. Prioritami SR sú vzdelávanie, veda a výskum, zelená ekonomika, zdravotníctvo, verejná správa a digitalizácia.

Viac..  Predstavitelia EK vyzývajú Česko na kontrolu stretu záujmov, hrozia pozastavením eurofondov

Prvé prostriedky z fondu obnovy prídu vo forme 13-percentnej preddavkovej platby. Toto by sa malo uskutočniť na jeseň tohto roka. Vyplácanie financií z fondu bude fungovať podľa sekcie plánu obnovy na základe tzv. míľnikov a cieľov, ktoré si v pláne vopred stanovili. Celková suma z plánu obnovy nie je fixná, má aj pohyblivú časť. Tridsať percent príspevku by sa malo vypočítať neskôr, a to v roku 2022, na základe hospodárskych výsledkov členských štátov za roky 2020 a 2021.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

marihuana

Petíciu europoslancov za dekriminalizáciu marihuany zatiaľ podporilo 15 000 ľudí

Europoslanci Martin Hojsík a Michal Šimečka spustili petíciu za to, aby mladým ľuďom pre pár …