bitcoin
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Väčšina občanov únie chce, aby kryptomeny regulovali ich národné vlády

Väčšina Európanov chce, aby kryptomeny regulovali ich vlastné vlády. Čoraz viac ľudí by taktiež podporilo vytvorenie národných digitálnych mien s cieľom zaistiť určitú menovú nezávislosť od Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre web euronews.com uskutočnila spoločnosť Redfield & Wilton Strategies.

Prieskum, ktorý sa uskutočnil od 4. do 10. augusta, odráža názory približne 31-tisíc respondentov v 12 členských štátoch EÚ – Estónsku, Francúzsku, Nemecku, Grécku, Maďarsku, Taliansku, Lotyšsku, Litve, Holandsku, Poľsku, Portugalsku a Španielsku. Výsledky prichádzajú v období, keď Európska komisia začína zvažovať novú legislatívu s cieľom vytvoriť nový celoeurópsky regulačný rámec pre kryptomeny. Prieskum tiež ukázal, že v súvislosti s kryptomenami je nedostatok znalostí hlavný dôvod, prečo sa ľudia vyhýbajú ich nákupu.

Významná časť občanov v Grécku (61 %), Nemecku (34 %) a Lotyšsku (31 %) sa domnieva, že EÚ a Európska centrálna banka (ECB) príliš zasahujú do hospodárstva ich krajiny. Ako uviedol Dimitar Lilkov, vedecký pracovník z Centra pre európske štúdie, pozostatky krízy spred viac ako dekády „je stále možné cítiť v krajinách ako Grécko a Taliansko“. Väčšina tamojšej populácie je stále presvedčená, že kríza nastala pre zlé rozhodnutia na úrovni EÚ, a nie pre vážne nedostatky v ich bankovom sektore, prudký nárast verejného dlhu a nereformovaný trh práce.

Viac..  Ivan Štefanec: Členovia Bielej légie boli vyznamenaní Cenou J. M. Hurbana

Na druhej strane, respondenti v Litve (41 %), Španielsku (39 %), Portugalsku (36 %) a Estónsku (36 %) uviedli, že ECB zasahuje „v správnom rozsahu“. Čo sa týka otázky, kto by mal byť zodpovedný za finančnú reguláciu, väčšina respondentov (od 49 percent v Maďarsku po 76 percent v Holandsku) sa domnieva, že by mala byť zodpovednosťou ich národnej vlády, nie Európskej únie.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

klima, oteplovanie

Zmena klímy je podľa Európanov najzávažnejší problém, ktorému čelí svet

Zmena klímy je podľa občanov Európskej únie (EÚ) najzávažnejší problém, ktorému čelí svet. Podľa nového …