Ilustračné PHOTO: © European Union.

AstraZeneca splní podmienky zmluvy o dodávkach vakcín do EÚ

Spoločnosť AstraZeneca dodá členským štátom Európskej únie (EÚ) zostávajúce dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Splní tak podmienky dohody o predbežnom nákupe, ktorú s EÚ uzavrela 27. augusta 2020. Informovala o tom v piatok Európska komisia (EK). Splnením zmluvných podmienok sa zároveň končí spor na Súdnom dvore v Bruseli.

Dnešná dohoda o urovnaní zaručuje dodanie zvyšných 200 miliónov dávok vakcín proti COVID-19 spoločnosťou AstraZeneca do EÚ. Hoci sme tento týždeň dosiahli dôležitý míľnik 70 percent úplného zaočkovania dospelej populácie EÚ, medzi jednotlivými členskými štátmi sú značné rozdiely v miere zaočkovanosti a ďalšia dostupnosť vakcín, vrátane vakcín od spoločnosti AstraZeneca, je naďalej kľúčová,“ uviedla európska komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová.

Viac..  M. Klus: Európsky boj s koronavírusom pokračuje. Treba diskutovať o tretej dávke či očkovaní maloletých 

AstraZeneca do konca druhého štvrťroka dodala EÚ približne 100 miliónov dávok vakcíny. Dohoda o urovnaní ju zaväzuje dodať do konca roka 2021 ďalších 135 miliónov dávok a následne 65 miliónov dávok do konca marca 2022. Celkový počet dodaných dávok tak dosiahne 300 miliónov, ako bolo zmluvne dohodnuté.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

vakcina

EMA by mohla do konca roka rozhodnúť o schválení ďalších štyroch vakcín proti COVID-19

Európska lieková agentúra (EMA) by mohla do konca tohto kalendárneho roka rozhodnúť o schválení ďalších …