nicholsonova
Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa /ECR, SaS/. PHOTO: European Union.

Ďuriš Nicholsonová: V EÚ sú veľké rozdiely v prístupe k najmodernejšej starostlivosti a liečbe rakoviny

GLOWE GOLD alebo Zlatý September – celosvetovo uznávaný ako mesiac detskej rakoviny. Pred dvomi rokmi som v Európskom parlamente v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou detskej onkológie SIOPE zorganizovala iniciatívu a zaslala som každému z poslancov EP list s výzvou, aby podporili osvetu o onkologických ochoreniach detí, o prevencii voči rakovine, a aby sa zasadili o rovnaký prístup k onkologicky chorým deťom vo všetkých členských štátoch EÚ.

Ročne ochorie v Európe zhruba 35 000 detí a ich rodiny si musia vypočuť tú najhoršiu správu, že ich dieťaťu bolo diagnostikované onkologické ochorenie. Viac ako 20% z týchto detí zomiera, čo rakovinu radí medzi prvú príčinu úmrtia detí v rámci Európy. Stále medzi jednotlivými krajinami EÚ existujú veľké rozdiely v prístupe k najmodernejšej starostlivosti a liečbe.

Pre EÚ 🇪🇺 je boj proti rakovine jednou z jej priorít. Minulý rok Európsky parlament zriadil osobitný výbor pre rakovinu, ktorého som členkou. Som presvedčená, že aj veľmi ambiciózny a podrobný plán, ktorý len nedávno predstavila Európska komisia, BCP – Beating Cancer Plan a ktorý okrem obrovských finančných prostriedkov, ponúka konkrétne návody a možnosti ako ešte viac zlepšiť komplexné vedomosti o onkologických ochoreniach pomôže najmä krajinám, ktoré za tými modernejšími zaostávajú.

Viac..  Eugen Jurzyca: Európska minimálna mzda môže viac uškodiť, ak sa zavedie nesprávne

Osobitná pozornosť sa bude venovať práve deťom a to prostredníctvom zahájenia iniciatívy Pomoc deťom s rakovinou, aby sa zabezpečil prístup detí k rýchlej a správnej diagnostike, liečbe a starostlivosti. Na účely určenia trendov, rozdielov a nerovností medzi členskými štátmi a regiónmi sa v roku 2021 zriadi register nerovností v oblasti rakoviny.
Na boj proti rakovine sú vyčlenené celkovo 4 miliardy EUR!

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Zdravotná únia: Silnejší mandát pre európsku liekovú agentúru

Poslanci vo štvrtok posilnili právomoci Európskej agentúry pre lieky. EÚ by tak mala lepšie zvládať …