stefanec
Ivan Štefanec, europoslanec /KDH, EPP/. PHOTO: European Parliament 2021.

Ivan Štefanec: Pred 80 rokmi vtedajšia vláda bez štipky súcitu zbavila desiatky tisíc občanov práv a dôstojnosti


BRATISLAVA – Vláda odsúdila prijatie Židovského kódexu z roku 1941. Na dnešnom rokovaní kabinet schválil vyhlásenie k 80. výročiu prijatia takzvaného Židovského kódexu. Vo vyhlásení prejavili ľútosť zo strany vlády nad zločinmi, ktorých sa dopustila vtedajšia štátna moc, osobitne nad tým, že 9. septembra 1941 vláda prijala „hanebné“ nariadenie obmedzujúce základné ľudské práva a slobody občanov židovského pôvodu.„Vláda ako najvyšší orgán výkonnej moci Slovenskej republiky, majúc v úcte princípy slobody, demokracie a zákonnosti, dnes cíti mravnú povinnosť verejne prejaviť žiaľ nad zločinmi, ktorých sa dopustila vtedajšia štátna moc, osobitne nad tým, že 9. septembra 1941 vláda prijala hanebné nariadenie obmedzujúce základné ľudské práva a slobody občanov židovského pôvodu,“ skonštatovala vo vyhlásení vláda. Pripomenuli, že rozsiahlu časť kódexu tvorili „arizačné“ normy, prostredníctvom ktorých štát siahol na ich majetok.

“Dnes si pripomíname smutné, 80. výročie vydania tzv. Židovského kódexu, ktorým vtedajšia vláda bez štipky súcitu zbavila desiatky tisíc občanov práv, dôstojnosti aj majetku a otvoril dvere k najväčšej tragédii našich novodobých dejín. Na hlavy vtedajších predstaviteľov štátu padá za to jednoznačná vina. Nik ich o to nežiadal, nik sa im nevyhrážal. Urobili to sami a bez nátlaku zvonku. Dnes si spomeňme nielen na našich spoluobčanov, ktorých potomkovia medzi nami tak chýbajú, no dávajme si aj pozor pred tými, ktorí (pod hocijakou zámienkou) šíria strach, demagógiu a nenávisť. 9. september 1941 a všetko čo prišlo neskôr bolo dôsledkom práve takejto politiky,” hovorí europoslanec Ivan Štefanec /KDH, EPP/.


„V čase smutného 80. výročia prijatia nariadenia č. 198/1941 Sl. z. o právnom postavení Židov, známeho aj ako Židovský kódex, si spytujeme svedomie za zločiny spáchané na našich spoluobčanoch, ktoré vyvrcholili deportáciami do táborov smrti,“ uviedla vláda s tým, že táto tragická historická skúsenosť rezonuje v našej spoločnosti dodnes. Zároveň vzdali úctu tým, ktorí sa riskujúc stratu života, či slobody, postavili na odpor voči prenasledovaniu židovských spoluobčanov. Vyslovili presvedčenie, že len pluralitná demokratická spoločnosť je schopná skutočne garantovať dodržiavanie ľudských a občianskych práv. „Toto vyhlásenie chápeme aj ako záväzok slobodného a demokratického Slovenska, že už nikdy nesmie dôjsť k zneužitiu legislatívy na dehumanizáciu občanov,“ uzavrela vláda.

Viac..  Spojené kráľovstvo chce prepísať obchodnú dohodu, EÚ to označuje za nezákonné

(redakcia/SITA).

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec o otvorení zmlúv EÚ: Je dôležité zrýchliť rozhodovanie najmä v obrannej a zahraničnej politike

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Európska …