simecka
Michal Šimečka, europslanec /PS, RE/. PHOTO: European Union 2021.

Michal Šimečka: Oslovili sme Európsku komisiu, aby preskúmala drakonické tresty za marihuanu na Slovensku


BRATISLAVA – Šesť slovenských europoslancov dnes požiadalo Európsku komisiu (EK), aby preskúmala vysoké tresty, ktoré slovenské súdy udeľujú za držbu marihuany a za výrobu liečivých mastí z nej. V tlačovej správe o tom informoval europoslanec Michal Šimečka (PS/RE), ktorý je spolu s Martinom Hojsíkom (PS/RE) iniciátorom listu. Pridali sa k nim Lucia Ďuriš Nicholsonová (ECR), Vladimír Bilčík (Spolu/EPP), Eugen Jurzyca (SaS/ECR) a Michal Wiezik (Spolu/EPP).

“Dnes som spolu s Martinom Hojsíkom a ďalšími kolegami a kolegyňou oslovil Európsku komisiu, aby preskúmala drakonické tresty, ktoré na Slovensku dostávajú ľudia za marihuanu. Podľa našej právnej analýzy môžu byť v rozpore s princípmi proporcionality a predvídateľnosti, ako ich formulujú právne predpisy EÚ. Našim cieľom je väčšia spravodlivosť pre ľudí na Slovensku. Aby nedostávali dvadsaťročné tresty odňatia slobody za ekvivalent pár pohárov vína. Aby mali rovnakú právnu istotu, ako občania iných členských krajín EÚ. Komisiu sme preto požiadali o spustenie konania voči Slovensku podľa čl. 258 Zmluvy o fungovaní EÚ. Verím, že Komisia náš podnet posúdi priaznivo. Odborníci a odborníčky už dlhodobo poukazujú na nezmyselnosť trestov, ktoré na Slovensku zbytočne ničia životy ľudí. Teší ma, že sa stupňuje aj tlak verejnosti, našu petíciu za dekriminalizáciu marihuany už podpísalo vyše 21-tisíc ľudí,” povedal Michal Šimečka.

„Drakonické tresty za marihuanu na Slovensku zbytočne ničia životy ľudí a neprinášajú žiadne skutočné riešenia. Podľa našej právnej analýzy sú navyše v rozpore s princípmi proporcionality a predvídateľnosti, ako ich formulujú právne predpisy Európskej únie (EÚ),“ takto europoslanci zdôvodňujú žiadosť o spustenie konania voči Slovensku podľa článku 258 Zmluvy o fungovaní EÚ.

Viac..  Európsky parlament vyhlásil Rusko za sponzora terorizmu

Europoslanci tvrdia, že ich cieľom je, aby ľudia na Slovensku nedostávali nezmyselné desaťročné či 20-ročné tresty za to, že „si zapálili pár džointov, alebo vyrábali z marihuany lekárske mastičky“. EK má teraz podľa Šimečku možnosť prispieť k väčšej spravodlivosti pre Slovákov. Považuje za absurdné, že za držbu marihuany hrozia na Slovensku vyššie tresty ako za vraždu či sexuálne násilie.

Europoslanci podotýkajú, že zvyšok EÚ už prikročil k miernejšej právnej úprave za držbu marihuany. „Kým Rámcové rozhodnutie EÚ 2004/757 hovorí o trestoch za nelegálne pestovanie marihuany v rozmedzí jedného až troch rokov, v slovenských zákonoch máme sadzbu desať až 15 rokov. V prípade väčšieho rozsahu slovenským užívateľom dokonca hrozí až 25 rokov väzenia a konfiškácia majetku, ktorý ani nebol nadobudnutý v súvislosti s marihuanou,“ uvádza Šimečka.

(redakcia/SITA).

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

wiezik

Michal Wiezik o povinných kvótach: Ženy vo vedúcich pozíciách by mal byť úplný európsky štandard

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Parlament …