Samuel Vlčan, minister pôdohospodárstva. PHOTO: MPaRV SR

Minister Vlčan podporuje spájanie samospráv s cieľom zmysluplne čerpať európske peniaze


Rozvoj vidieka je oblasť, v ktorej vidí šéf rezortu rozvoja vidieka Samuel Vlčan veľké rezervy. Zlepšiť čerpanie eurofondov na projekty v obciach by mohlo aj ich zmysluplné spájanie pri predkladaní žiadostí. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) je pripravené na konštruktívny dialóg so zástupcami samospráv pri hľadaní efektívnych riešení pre slovenský vidiek.

Na 31. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) poukázal minister Samuel Vlčan na kauzy z minulosti, keď sa peniaze určené na rozvoj vidieka nedostali v podobe zrealizovaných projektov k jeho obyvateľom, ale ich ukoristili jednotlivci aj organizované skupiny.

Podľa slov ministra je potrebné odhaliť, vyšetriť a potrestať všetky prípady neoprávneného čerpania peňazí z minulosti. Musíme sa však pozerať aj do budúcnosti a zmenšiť dlh, ktorý sa za 30 rokov naprieč všetkými vládami na našom vidieku vytvoril. “Štátna ani európska pokladnica nie je bezodná. A preto je dôležité, aby peniaze boli využívané tak, aby z nich mal prospech čo najväčší počet občanov. Z tohto dôvodu podporujem zmysluplné spájanie sa obcí a miest, miestnych alebo sektorových podnikateľov pri tvorbe spoločných projektov, ktoré budú prospešné pre väčšie komunity,” uviedol minister Vlčan.

Viac..  Rada sa dohodla na pozícii k implementácii reforiem Bazilej III

Dobrým základom je práve ZMOS, ktorý je najväčším združením samospráv, a to ho robí silným partnerom ministerstva pri rokovaniach. Jedným z problémov, ktorý aktuálne spolu MPRV SR a ZMOS riešia je čerpanie peňazí na projekty tzv. miestnych akčných skupín (MAS). Po dlhom období, keď MAS – ky nemohli čerpať peniaze na svoje rozvojové projekty, sa koncom augusta PPA podarilo rozbehnúť ich schvaľovanie. Cieľom rezortu je, aby boli podporené dobré projekty a eurofondy určené na tento účel nemuselo Slovensko na konci programového obdobia vrátiť.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

informacny system

Štátne inštitúcie a kraje môžu zlepšiť informačné systémy, zo zdrojov EÚ na to pôjde 30 miliónov eur

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) chce poskytnúť na zlepšenie informačných systémov štátnych …