Správa o stave únie, Ursula VON DER LEYEN, PHOTO: © European Union 2020 - Source : EP

Správa o stave únie: Reakcie europoslancov


Philippe LAMBERTS (Zelení/EFA, BE) sa zasadil za ambicióznejšie ciele v oblasti klímy: „rýchlejšie, vyššie, silnejšie – nastal čas využiť olympijské ciele ja na naše úsilie o záchranu planéty,” uviedol. Vyzval tiež na zmeny v daňových a sociálnych systémoch s cieľom zaistiť všetkým ľuďom dôstojný život. V súvislosti so zahraničnou politikou vyhlásil, že EÚ sa môže stať „ťažkou váhou” na svetovej scéne iba ak sa členské štáty podelia o svoju suverenitu. „Pevnosť Európa nikdy nebude rešpektovaným geopolitickým hráčom,” zdôraznil a vyjadril ľútosť nad tým, že kľúčovým záujmom krajín EÚ v súvislosti s Afganistanom je zabrániť tomu, aby Afganci prichádzali do Európy.

Občania EÚ nepotrebujú „kvetnaté prejavy”, chcú iba, aby ich „nechali na pokoji”, uviedol Jörg MEUTHEN (ID, DE). Ohradil sa voči plánom Komisie v oblasti zelenej dohody, fondu obnovy a opatrení v oblasti klímy „Fit for 55″, nakoľko podľa neho povedú k „masívnym výdavkom”, ktoré budú musieť nakoniec zaplatiť občania. Varoval tiež pred narastajúcou byrokratickou záťažou a odsúdil prechod na zelenú energiu, požadujúc väčšiu podporu jadrovej energie.

Raffaele FITTO (ECR, IT) vyhlásil, že zdroje vyčlenené na obnovu EÚ pre budúce generácie (NextGenerationEU), sú nedostatočné a požadoval reformu paktu stability. Vyzval tiež na zmeny v pravidlách poskytovania štátnej pomoci a podporu autonómnejšej obchodnej politiky. „Nemôžeme sa pustiť do environmentálnej transformácie bez toho, aby sme brali do úvahy dianie vo svete a najmä vplyv na náš systém produkcie,” vyhlásil. V súvislosti so stavom právneho štátu v Poľsku odsúdil „politický tlak väčšiny, ktorá nerešpektuje právomoci jednotlivých štátov.”

Viac..  Minister Mikulec: Slovensko podporuje vstup Chorvátska do európskych štruktúr

Ursula von der Leyen sa podľa Martina SCHIRDEWANA (Ľavica, DE) sama pochválila, nepriniesla však odpovede na súčasné problémy. Vo svojom prejave vyzval na zrušenie patentovej ochrany vakcín a ostro skritizoval zbohatnutie 10 najbohatších miliardárov v Európe počas pandémie, zatiaľ čo jedno z piatich detí v EÚ vyrastá v chudobe alebo je chudobou ohrozené.

Súvislosti

Rozprava o stave Európskej únie je kľúčovou udalosťou, v rámci ktorej Európska komisia skladá účty zvoleným zástupcom občanov EÚ. Každoročná diskusia poslancov s hlavou exekutívy EÚ tak prispieva k posilneniu transparentnosti a demokratickosti Únie. Ide o príležitosť priblížiť Európsku úniu občanom a poukázať na kľúčové opatrenia prijaté na úrovni EÚ, ako aj na budúce výzvy, ktoré pred Úniou stoja. Jadrom tejto špecifickej plenárnej rozpravy sú občianske práva a demokratický proces.

Prvá rozprava o stave Únie sa uskutočnila v Štrasburgu dňa 7. septembra 2010. Komisiu v pléne zastupoval jej vtedajší predseda José Manuel Barroso.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca o sociálno-klimatickom fonde: EÚ nemeria dobre výsledky

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …