Michal Wiezik, europoslanec /SPOLU, EPP/ s členkami delegácie. PHOTO: M. Wiezik

Michal Wiezik na kontrole transportu zvierat: Situácia bola v rozpore s faktami

Europoslanec Michal Wiezik (SPOLU/EPP) sa zúčastnil na prvej misii Vyšetrovacieho výboru pre ochranu zvierat počas prepravy na bulharsko-tureckej hranici. 

Situácia, ktorej boli členovia a členky delegácie svedkami bola podľa europoslanca kontrastná s faktami, ktoré už roky prezentujú miestne mimovládne organizácie a aj značne režírovaná zo strany bulharských autorít. “Nevideli sme ani jeden transport. Až na základe našej žiadosti priamo na hraničnom priechode, sme mohli navštíviť zvieratá v oddychovom zariadení. Bolo o ne príkladne postarané, no bolo to v čase, kedy sa na mieste nachádzali zvieratá z jediného transportu. V bežnej prevádzke je to až 10x viac,” vyjadril sa europoslanec.

Verejnosť obmedzenie dlhých transportov živých zvierat už roky žiada. Transporty živých zvierat do tretích krajín musia byť lepšie regulované a podľa europoslanca Michala Wiezika nakoniec úplne zastavené. Napriek tomu počet transportov neklesá. “Počas misie sme sa dozvedeli, že z pozemných transportov sa zvieratá bohužiaľ presúvajú na lode. Je to veľmi znepokojivé zistenie. Pozemné transporty vieme kontrolovať, zvieratá majú predpísaný oddych, kamióny vieme zastaviť a vrátiť späť v prípade porušenia pravidiel. Kontrola na mori je výrazne komplikovanejšia. Pred očami sa nám deje niečo, čo je veľmi ťažko zlúčiteľné s dobrými životnými podmienkami zvierat. Budem sa tomu aktívne venovať,” dodáva Wiezik.

Viac..  Slovensko reaguje na žalobu EK za porušenie smernice o skládkach odpadov

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

T. Breton: Musk musí posilniť kontrolu na Twitteri, než začnú platiť nové pravidlá

Eurokomisár Thierry Breton varoval miliardára Elon Muska, že jeho nedávno kúpená sociálna sieť Twitter musí …

Consent choices