Delegácia poslancov z Výboru EP s premiérom Hegerom. PHOTO: FB Európsky parlament – Kancelária na Slovensku

Delegácia europoslancov sa zaujímala o stav právneho štátu na Slovensku

Delegácia poslancov z Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci v utorok a v stredu na Slovensku skúmala dodržiavanie zásad demokracie, právneho štátu a základných práv.

Pracovná cesta poslancov Európskeho parlamentu v dňoch 21. – 22. septembra bola súčasťou prebiehajúceho monitoringu situácie v oblasti právneho štátu v celej Únii. Delegáciu tvorila šestica poslancov: Sophie IN ‘T VELD (RE, NL)Elena YONCHEVA (S&D, BG)Vladimír BILČÍK (EPP, SK)Annalisa TARDINO (ID, IT)Patryk JAKI (ECR, PL) a Sergey LAGODINSKY (Zelení/EFA, DE).

Vedúca delegácie Sophie in ‘t Veld na záver pracovnej cesty vyhlásila:

„Monitorovacia skupina pre demokraciu, právny štát a základné práva v Európskom parlamente pozorne sleduje situáciu na Slovensku po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v roku 2018. Delegácia ocenila dosiahnutý pokrok vo vyšetrovaní a stíhaní vrážd a mnohých súvisiacich prípadov. Všímame si snahu vlády vysporiadať sa s výzvami v oblasti slobody médií a vítame prijaté kroky zamerané na reformu súdneho systému. Dôrazne nabádame legislatívne orgány, aby presadzovali ambicióznu agendu a čo najskôr zaviedli tieto reformy do praxe.

„Zároveň však najnovšie obvinenia novinárov a vyšetrovateľov a správy o nenávistných prejavoch vyvolávajú úprimné obavy z toho, že obťažovanie a zastrašovanie sa naďalej využíva na umlčanie kritických hlasov a marenie vyšetrovania prípadov korupcie a závažnej trestnej činnosti. Delegácia vyzýva vládu, aby vyvinula maximálne úsilie na ukončenie pretrvávajúceho konfliktu medzi orgánmi presadzovania práva, ako aj v rámci nich, a na prekonanie odporu voči reformám a vyšetrovaniam, ktorý na Slovensku pretrváva. Toto je pre krajinu zlomový okamih. Úspech týchto reforiem je nevyhnutný na obnovenie dôvery občanov v systém a pokračovanie budovania moderného štátu s čistou a efektívnou vládou a správou.”

Reforma súdnictva, boj proti korupcii, ochrana novinárov, sloboda médií

Poslanci sa počas svojej dvojdňovej pracovnej cesty stretli s rodinami Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, so zástupcami mimovládnych organizácii a novinárskej obce, ale aj s vysokými predstaviteľmi vlády a štátu vrátane premiéra Eduarda Hegera, ministra vnútra Romana Mikulca, ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej či poslancov NR SR. Dodržiavanie zásad právneho štátu bolo predmetom diskusií aj so sudcami Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, vedúcimi predstaviteľmi Policajného zboru SR, Národnej kriminálnej agentúry či Finančnej spravodajskej jednotky.

Viac..  Britské požiadavky v spore o brexitovú dohodu môžu spôsobiť ďalší rozpad vzťahov s EÚ, varuje írsky minister

Poslancov zaujímala pripravovaná reforma súdnictva, boj proti korupcii, opatrenia na ochranu novinárov a oznamovateľov a stav slobody médií. Pýtali sa tiež na prebiehajúce trestné konanie vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na záver pracovnej cesty sa vedúca delegácie EP Sophie in ‘t Veld prihovorila novinárom na tlačovej konferencii, ktorú si môžete pozrieť zo záznamu tu.

Súvislosti

Monitorovacia skupina pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG) – zriadená v septembri 2019 rámci Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) – nadväzuje na činnosť dnes už neexistujúcej Monitorovacej skupiny pre právny štát (ROLMG), ktorá bola vytvorená v júni 2018 po vraždách maltskej blogerky a novinárky Daphne Caruany Galizie a slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Monitorovacia skupina sa zameriava na hrozby pre demokraciu, právny štát a základné práva, ako aj na boj proti korupcii vo všetkých členských štátoch EÚ.

Európsky parlament vyslal na Slovensko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej niekoľko poslaneckých delegácií. Prvá delegácia výborov EP pre občianske slobody (LIBE) a kontrolu rozpočtu (CONT) pricestovala na Slovensko už v marci 2018. Poslanci výboru LIBE navštívili Slovensko aj v septembri 2018, výbor CONT vyslal samostatnú delegáciu v decembri 2018.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

hojsik

M. Hojsík: Základom “Fit for 55” musí byť klimatická spravodlivosť, platiť musia znečisťovatelia, nie bežní ľudia

Európska komisia v stredu predstavila legislatívny balík „Fit for 55″, súbor klimatických a energetických zákonov, …