ECB
Európska centrálna banka. PHOTO: © European Union- EP.

Európska centrálna banka podľa jej šéfky nebude na zvýšenú infláciu reagovať prehnane

Terajšie posilnenie inflácie v eurozóne je dočasné a nepovedie Európsku centrálnu banku (ECB) k „prehnanej reakcii” tým, že by stiahla stimuly alebo zvýšila úrokové sadzby. Povedala to v utorok šéfka ECB Christine Lagardová.

„Teraz pozorujeme predovšetkým fázu dočasnej inflácie spojenú so znovuotvorením ekonomiky,” uviedla Lagardová v prejave na otvorení výročného fóra ECB o centrálnom bankovníctve. Šéfka ECB zhodnotila dôvody rastu inflácie, ku ktorým patria problémy dodávateľských reťazcov a vplyv porovnávacej základne vzhľadom na nezvyčajne nízku infláciu pred rokom v dôsledku veľmi nízkych cien ropy a daňových prázdnin počas kulminácie pandémie koronavírusu. „Kľúčovou úlohou je zaručiť, že nebudeme prehnane reagovať na dočasné šoky na strane ponuky,” vyhlásila Lagardová.

Viac..  Nový záručný program pre firmy od EIB v celkovom objeme financovania 200 miliónov eur

Medziročná inflácia v eurozóne bola v auguste na úrovni 3 percentá. ECB aj ekonómovia zo súkromného sektora však predpovedajú, že inflácia klesne v roku 2022. ECB teraz prognózuje, že ekonomika eurozóny sa vráti na úroveň z obdobia pred pandémiou ochorenia COVID-19 v závere tohto roka.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Predstaviteľ Európskej centrálnej banky varuje pred rizikami vysokej inflácie

Investori na finančných trhoch by sa mali pripraviť na hrozbu vysokej inflácie. Vyhlásil to v …