Európska komisia
Európska komisia, Brusel. PHOTO: redakcia/red.

Únia odložila najbližšie kolo rokovaní s Austráliou o voľnom obchode


Najbližšie naplánované kolo rokovaní medzi Európskou úniou (EÚ) a Austráliou o voľnom obchode Brusel odložil. Odklad nasleduje po tom, ako medzi Parížom a Canberrou vypukol spor pre rozhodnutie Austrálie zrušiť objednávku francúzskych ponoriek. Hovorkyňa Európskej komisie Miriam García Ferrerová pre agentúru The Associated Press rozhodnutie Bruselu potvrdila v piatok, konkrétny dôvod odloženia rokovaní však neposkytla.

Austrália v roku 2016 podpísala dohodu s francúzskou štátnou spoločnosťou Naval Group o dodávke 12 konvenčných diesel-elektrických ponoriek za 90 miliárd austrálskych dolárov. Premiér Scott Morrison však dohodu minulý mesiac zrušil vzhľadom na to, že v rámci aliancie s USA a Britániou Austrália kúpi najmenej osem ponoriek na jadrový pohon.

EÚ začala s Austráliou o obchodnej dohode rokovať v roku 2018. Dvanáste kolo rokovaní sa malo uskutočniť tento mesiac prostredníctvom videokonferencie. Po predošlom kole vyjednávaní EÚ uviedla, že diskusie boli „v dobrej a konštruktívnej atmosfére“.

Viac..  Priemysel únie v septembri medzimesačne vzrástol o 0,9 %

Predstaviteľ EÚ, ktorý sa vyjadril anonymne, uviedol, že spor o ponorky zohral rolu pri odložení rokovaní. Dodal však, že odloženie neznamená ukončenie vyjednávaní a vyjadril rozhodné presvedčenie, že obe strany budú naďalej pracovať na dosiahnutí dohody.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi …