miko
Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Krásny pivovar na dôležitej, historickej ceste v obci Hniezdne postavili vďaka Bruselu


Ak budete mať cestu zo Starej Ľubovne cez Spiš, hneď prvá zastávka je v starobylom mestečku Hniezdne. Nemali by ste vynechať areál Nestville, kde bol postavený malý a veľmi zaujímavý pivovar. Nachádza sa v areáli expozície liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel. Na tomto mieste totiž bývali krčmy, kde sa stretávali nielen miestni obyvatelia a dôležití obchodníci, ale zastavovali sa tu pútnici už na Jantárovej ceste v stredoveku. Bolo to miestom, kde sa často uzatvárali dôležité obchodné dohody. Dnes tu stojí moderná reštaurácia. Varenia piva v Hniezdnom má veľmi dlhú tradíciu.

Už od konca 13. storočia sú doložené správy o tom, že sa tu varilo pivo pre pôvodné nemecké obyvateľstvo. Od roku 1412 kedy bolo Hniezdne povýšené na kráľovské mesto, sa datuje právo výčapné. To znamená právo predaja uvareného piva. Miestny malý pivovar nadväzuje na túto viacstoročnú tradíciu varenia piva a ponúka šesť druhov alkoholických a jeden druh nealkoholického piva. Okrem pivovaru je súčasťou tohto projektu aj reštauračné zariadenie alebo po starom ako sa tomu hovorilo v minulosti – Taberna. Na tento krásny a príjemný projekt prispela Európska únia sumou cez 900 tisíc eur.

Viac..  I. Štefanec: Európa smeruje k oceneniu statočného ukrajinského ľudu

 

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

ceny energii

Europoslanci za KDH: Slovensko musí rokovať s EÚ o presune eurofondov na boj s cenami energií

Slovenská vláda musí podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) okamžite začať rokovania s Európskou komisiou o možnosti …