ceny energii
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európska komisia vyzýva členské štáty, aby sa pripravili na zimu s vysokými cenami energií

Nadchádzajúcu zimnú sezónu v Európe poznamenajú vysoké ceny energií. Vyhlásila to v stredu európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová. Počas zimy zostanú ceny plynu vysoké a od jari budúceho roka by mali postupne klesať, uviedla počas stredajšej rozpravy v Európskom parlamente. Pre ďalší vývoj je podľa nej rozhodujúce, aká chladná bude zima. „Tento cenový šok nesmieme podceňovať,“ zdôraznila.

K extrémne vysokým cenám viedlo viacero dôvodov vrátane vystupňovaného dopytu po energiách v čase, keď sa svetové hospodárstvo zotavuje po uvoľnení pandemických reštrikcií. Okrem toho sa zásoby plynu v Európe v dôsledku nezvyčajne chladnej zimy v uplynulom roku zmenšili. K obmedzeniu dodávok viedli aj údržbárske práce na potrubiach počas leta. Starý kontinent tiež znížil vlastnú produkciu plynu a slabší vietor negatívne vplýval na dodávky energií z obnoviteľných zdrojov.

Viac..  Remišová: Pomáhame škôlkam v Bratislavskom kraji, na nové miesta pre deti idú 4 milióny eur

Z dlhodobého hľadiska je nevyhnutné, aby sa EÚ stala menej závislou od fosílnych palív a ich kolísavých cien, pokračovala eurokomisárka. Za prioritu v krátkodobom horizonte považuje ochranu domácností s nízkymi príjmami, napríklad prostredníctvom priamych platieb alebo nižších daní za energie.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

M. Beňová: Potrebujeme účinné opatrenia pre priemyselných výrobcov aj domácnosti

Zažívame bezprecedentné zdražovanie cien energií, ktoré sa má na prelome súčasného a budúceho roka ešte dramaticky …