stefanec
Ivan Štefanec, europoslanec /KDH, EPP/. PHOTO: European Parliament 2021.

Ivan Štefanec: Novinárov musíme chrániť proti likvidačným žalobám


Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné záležitosti dnes schválil návrh Správy, ktorá vyzýva členské štáty, aby prijali legislatívy na zabránenie likvidačných žalôb na médiá a novinárov. Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca ( KDH) je to ďalší príspevok k ochrane slobody slova a nezávislosti médií.

“Tieto žaloby (tzv. SLAPP žaloby) sú spôsobom, ako nepriamo umlčať nepohodlné médiá cez hrozbu ich ekonomickej likvidácie. Náklady na opakujúce sa súdne procesy totiž vyčerpajú redakcie, či novinárov tak, že sa často radšej prestanú danými kauzami, či subjektmi zaoberať. Zatiaľ žiaden členský štát nemá legislatívu, ktorá by tomuto zneužívaniu súdnych procesov bránila. Žiadame prijatie úpravy na celoeurópskej úrovni, ktorú potom štáty prevezmú. Rešpektujeme právo na ochranu osobnosti, či dobrého mena, no zároveň chceme posilniť slobodu slova a verejný záujem,” vyjadril sa europoslanec.

Viac..  Peter Pollák: STOP byrokratickému kolotoču, dobrá správa pre rodičov

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

M. Lexmann: Navrhnutá smernica ohrozuje fungovanie platforiem aj flexibilitu ich pracovníkov

Europoslankyňa Miriam Lexmann a KDH vyzývajú vládu SR aby trvala na prepracovaní návrhov EÚ k ochrane pracovníkom platforiem. …