Monika Beňová, europoslankyňa (Smer-SD/S&D). Photo: Facebook/MB

M. Beňová: Opatrenia na ochranu klímy musia zohľadňovať záujmy najzraniteľnejších

Európa je globálnym lídrom v oblasti zavádzania klimatických opatrení a súvisiacich reforiem. Tieto zmeny v súčasnosti nepochybne potrebujeme, no dôležité je zohľadňovať aj s nimi súvisiace náklady.

Implementácia politík zameraných na zabraňovanie klimatickej zmene musí byť spravodlivá. „Európa v tom nesmie zostávať sama. Dôležité je predovšetkým rýchle, aktívne a dlhodobé zapojenie sa najväčších svetových znečisťovateľov, ako sú USA, Čína, India či Rusko,“ pripomenula poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová.

Pri nastavovaní klimatických politík musíme byť pragmatickí. „Potrebujeme systémovú zmenu, ktorá bude myslieť na záujmy európskych priemyselných odvetví, no predovšetkým na ľudí v nich zamestnaných. Pracovné miesta musíme vytvárať a nedovoliť, aby vo výraznej miere zanikali,“ zdôraznila europoslankyňa.

Zavádzanie opatrení na ochranu klímy tak musí byť hospodársky a sociálne prínosné. „Musia prinášať rozvojové impulzy a zohľadňovať záujmy najzraniteľnejších skupín v rámci spoločnosti,“ uzavrela Monika Beňová. Plénum Európskeho parlamentu sa bude dnes venovať aj pripravovanému klimatickému summitu OSN o zmene klímy.

Viac..  EÚ by podľa zástupcov priemyslu nemala prijímať také opatrenia na ochranu klímy, ktoré ju ťažko ekonomicky zasiahnu

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

chudoba

Slovensko patrí medzi štvoricu krajín Európy, kde ľudia najviac pociťujú dopady pandémie na financie

Slovensko patrí medzi štvoricu krajín Európy, kde ľudia subjektívne najviac pociťujú dopady pandémie na svoje …