Ilustračné PHOTO Zdroj: screenshot © European Union, European Council

Európska lieková agentúra odporúča tretiu dávku vakcíny od Moderny


Európska lieková agentúra (EMA) odporučila podávanie tretej posilňujúcej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Moderna dospelým ľuďom.

Vo vyhlásení v pondelok uviedla, že analýza ukázala, že tretia dávka podaná najskôr po šiestich mesiacoch od druhého očkovania viedla k zvýšeniu protilátok u ľudí, ktorých úrovne oslabovali. Posilňujúca dávka predstavuje polovičné množstvo z bežnej dávky podávanej dospelým. V súčasnosti dostupné dáta podľa EMA naznačujú výskyt vedľajších účinkov ako po podaní druhej dávky.

Agentúra pripomenula, že orgány v jednotlivých štátoch môžu vydať odporúčania týkajúce sa podávania posilňujúcich dávok vzhľadom na ich epidemickú situáciu. Začiatkom mesiaca EMA už odporučila posilňujúcu dávku vakcíny proti COVID-19 od konzorcia Pfizer-BioNTech. Zároveň tiež odobrila extra dávky oboch zmienených vakcín pre ľudí s vážne oslabeným imunitným systémom.

Tretie dávky zmienených vakcín už schválili aj americké orgány, pre podávanie však platia isté kritériá. Podávanie je možné šesť mesiacov po druhej dávke, pričom ho primárne odporúčajú osobám vo veku 65 rokov a viac, obyvateľom opatrovateľských domovov či osobám, ktoré sú zo zdravotných dôvodov v ohrození vážneho priebehu COVID-19 a majú najmenej 50 rokov. Ďalšími osobami, ktoré môžu dostať posilňujúcu dávku, sú všetci dospelí, ktorí čelia vyššiemu riziku nákazy v dôsledku zdravotných problémov, ich zamestnania alebo životných podmienok.

Viac..  Európska lieková agentúra odporučila booster dávku od Moderny pre dospievajúcich

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) opakovane vyzýva bohaté krajiny, aby ešte nepodávali tretie dávky vakcín, keďže doterajšie očkovanie silno chráni pred hospitalizáciou a úmrtím, a radšej pomohli s vakcináciou v chudobnejších krajinách sveta, ktoré dosiaľ dostali menej ako jedno percento svetových zásob vakcín.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Komisia podpísala zmluvu o spoločnom obstarávaní vakcín proti ochoreniu COVID-19 s firmou HIPRA

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie HERA podpísal rámcovú zmluvu o …