Benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

M. Beňová: Od veľkých korporácii budeme vyžadovať viac daňovej transparentnosti


Plénum Európskeho parlamentu sa na tohto týždňovom zasadnutí zaoberá novými pravidlami, ktoré majú zamedziť tomu, aby sa nadnárodné spoločnosti vyhýbali plateniu daní.

Veľké korporácie a ich dcérske podniky budú musieť zverejňovať výšku daní zaplatených v jednotlivých členských krajinách Európskej únie, ako aj mimo nej,“ priblížila poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová. Štáty aj verejnosť tak získajú prístup k informáciám o miere zdanenia týchto firiem.

Nadnárodné spoločnosti si budú musieť zvykať na viac daňovej transparentnosti. Zvýši sa tým miera kontroly nad ich daňovými praktikami,“ zdôraznila europoslankyňa. Cieľom je zamedziť im v presúvaní platenia daní do štátov, kde majú preukázateľne menej zamestnancov a obchodných činností, no zároveň výrazne menšiu daňovú záťaž.

Menej peňazí, ktoré korporácie odvedú na daniach znamená, že tieto chýbajú pri investíciách do infraštruktúry, či v systémoch sociálneho a zdravotného zabezpečenia. „Ide tak o začiatok snáh o zvýšenie daňovej spravodlivosti, tak aby spoločnosti platili dane v mieste, kde reálne pôsobia,“ uzavrela Monika Beňová.

Viac..  Minister Káčer: Podporujeme solidárnu Európsku úniu a spoločné riešenia na prekonanie krízy 

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament

Brusel chce, aby nadnárodné spoločnosti platili dane z tzv. neočakávaných ziskov

Energetické spoločnosti v súčasnosti dosahujú nevídané, miliardové zisky. V dôsledku energokrízy vyleteli ich tržby do …