Vakcína. PHOTO: © European Union 2020

Európska lieková agentúra začala posudzovať žiadosť spoločnosti Novavax o schválenie jej vakcíny


Európska lieková agentúra (EMA) začala posudzovať žiadosť farmaceutickej spoločnosti Novavax o podmienečné schválenie jej dvojdávkovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 s názvom Nuvaxovid. Informovala o tom oficiálna stránka EMA.

Stanovisko tohto regulačného orgánu Európskej únie by mohlo byť známe o niekoľko týždňov v prípade, ak budú predložené údaje dostatočne spoľahlivé, úplné a budú preukazovať účinnosť, bezpečnosť a kvalitu očkovacej látky. Ako uviedla EMA, takýto krátky časový rámec na posúdenie bude možný iba preto, že agentúra už preskúmala podstatnú časť údajov o vakcíne počas procesu priebežného posudzovania.

Spoločnosť Novavax ešte v júni oznámila, že jej vakcína je na zhruba 90 percent účinná proti symptomatickému ochoreniu COVID-19. V septembri potom požiadala Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o schválenie vakcíny na núdzové použitie. Vakcína od firmy Novavax sa jednoduchšie skladuje a preváža ako niektoré iné vakcíny. Dlho sa očakáva, že táto očkovacia látka zohrá dôležitú úlohu vo zvýšení dodávok pre chudobné krajiny, ktoré nutne potrebujú vakcíny.

Viac..  HERA podpísal s firmou GSK zmluvu o spoločnom obstarávaní vakcíny proti pandemickej chrípke

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

EMA by podľa nemeckého ministra zdravotníctva mohla v septembri schváliť kombinované vakcíny

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach v piatok povedal, že Európska lieková agentúra (EMA) pravdepodobne na …