automobily, eCall
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Predaj áut v EÚ dosiahol uplynulý mesiac rekordné minimum, dôvodom je nedostatok mikročipov


Predaj áut v Európe dosiahol v októbri rekordné minimum v dôsledku nedostatku mikročipov. Referuje o tom web euronews.com s odvolaním sa na informácie Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA), podľa ktorého registrácie nových osobných áut v Európskej únii uplynulý mesiac klesli o 30 %.

„Dovedna 665 001 predaných kusov v celom regióne za mesiac október predstavuje najslabší výsledok z hľadiska množstva od začiatku zaznamenávania,“ uvádza sa vo vyhlásení ACEA. Najväčšie európske trhy s automobilmi zaznamenali dvojciferné percentuálne straty. V Taliansku poklesol predaj áut o 35,7 %, v Nemecku o 34,9 %, vo Francúzsku o 30,7 % a v Španielsku o 20,5 %. Na väčšine týchto trhov, s výnimkou Nemecka, zostal dopyt stabilný.

Október je štvrtý mesiac po sebe, v ktorom štatistika predaja áut zamierila nadol. Nedávny nedostatok mikročipov vážne narušil dodávateľský reťazec automobilového priemyslu, čo ho prinútilo obmedziť výrobu. Tieto polovodiče sa používajú v asistenčných systémoch vozidla a počítačovom riadení motora. Nedostatok čipov sa začal minulý rok po zatvorení tovární v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19. Po opätovnom spustení výrobných liniek bol zvýšený dopyt po technologických zariadeniach, čo vytvorilo tlak na dodávky polovodičov.

Viac..  Využívanie zdrojov EÚ sa pri súčasnej vláde takmer zdvojnásobilo, aj tak chýba dočerpať takmer polovicu

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca o dotovaní výroby čipov: Komisia predpovedá ich nedostatok, pritom už dnes začína byť na trhu ich prebytok

Čipy sú strategickými aktívami kľúčových priemyselných hodnotových reťazcov. Digitálna transformácia podnecuje vznik nových trhov pre …