Kamióny na diaľnici. PHOTO: © European Union 2020

Nákladná cestná preprava v únii vlani klesla o viac ako 1 %


Celkový objem nákladnej cestnej prepravy v Európskej únii vyjadrený v tonokilometroch (tkm) vlani oproti roku 2019 klesol o takmer 1 percento. Tonokilometer vyjadruje prepravu jednej tony na vzdialenosť jedného kilometra. Negatívny vplyv na cestnú dopravu mali lockdowny a ďalšie opatrenia v mnohých členských krajinách Európskej únie, ktoré prijali, aby čelili pandémii ochorenia COVID-19. Prerušil sa tak trend rastu nákladnej cestnej dopravy, ktorý sa prejavoval v uplynulých rokoch. Informoval o tom v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

V druhom kvartáli minulého roka, keď boli protipandemické opatrenia najprísnejšie, sa počet tkm v EÚ prepadol najvýraznejšie, a to o 8 percent oproti prvému štvrťroku a o 10 percent v porovnaní s druhým kvartálom 2019. V treťom a štvrtom kvartáli minulého roka sa však nákladná cestná preprava v únii zotavila nad predpandemické úrovne. V treťom kvartáli 2020 medziročne stúpla o viac ako 2 percentá a v štvrtom kvartáli sa medziročne zvýšila o viac ako 3 percentá.

Viac..  Inflácia v eurozóne dosiahla úroveň 8,9 percenta

Reštrikcie zamerané proti šíreniu ochorenia COVID-19 vlani rôzne ovplyvnili cestnú nákladnú dopravu na rozličné vzdialenosti. V porovnaní s rokom 2019 prudko klesla predovšetkým preprava nákladnými automobilmi na dlhé vzdialenosti, a to na 2-tisíc a viac kilometrov, ktorá oslabila o 8 percent.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

vlak

EK schválila slovenskú schému vo výške 30 mil. EUR na podporu intermodálnej nákladnej dopravy

Európska komisia schválila slovenskú schému pomoci vo výške 30 miliónov EUR na podporu prechodu nákladnej dopravy …