migranti
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Nelegálna migrácia do EÚ je podľa Frontexu opäť na vzostupe

Počet ľudí snažiacich sa vstúpiť do Európy bez povolenia tento rok značne vzrástol. V utorok to uviedla Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex s tým, že čísla už sú vyššie ako v roku 2019, ešte predtým ako pandémia COVID-19 výrazne obmedzila cestovanie.

Frontex vo vyhlásení uviedol, že za prvých desať mesiacov tohto roka zaznamenali 160-tisíc nelegálnych prekročení hraníc. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2020 je to nárast o 70 percent a oproti roku 2019 o 45 percent. Najväčší nárast bol na východných hraniciach Európskej únie (EÚ), na Balkáne a v centrálnom Stredomorí.

Cez východné hranice EÚ prišlo do bloku takmer 8 000 ľudí, prevažne Afgancov, Iračanov a Sýrčanov. To je pätnásťnásobne viac ako v roku 2020. Prechody hraníc z Bieloruska dosiahli vrchol v júli, keď ich bolo viac ako 3 200, a do októbra klesli na viac ako 600. Aj keď napätie medzi EÚ a bieloruským režimom zostáva vysoké, krajiny susediace s Bieloruskom „počas mimoriadnych výnimočných stavov značne posilnili ich opatrenia na kontrolu hraníc“, a to zabránilo ľuďom prichádzať vo veľkých počtoch, uviedla agentúra.

Z migračnej trasy cez západný Balkán podľa Frontexu dosiaľ nahlásili 48 500 nelegálnych prekročení hraníc. V októbri ich bolo viac ako 9 000, čo je v porovnaní s rokom 2019 nárast o 810 percent. Cez centrálne Stredozemné more v októbri prišlo 6 240 ľudí, čo je o 186 percent viac ako v roku 2019. Rastúci počet migrantov prichádza po mori do Talianska priamo z Turecka, čo je podľa Frontexu „významný vývoj“. Väčšina zvyčajne pochádza z Líbye a ďalších častí severnej Afriky. Do Európy prichádza z Líbye cez centrálne Stredomorie čoraz viac Egypťanov, poukázala agentúra.

Viac..  V. Bilčík bol vymenovaný za spravodajcu záverečnej správy v europarlamentnom výbore ING2 - navrhne v nej pravidlá pre boj so zahraničnými vplyvmi a korupciou v europarlamente

Na vzostupe je aj migrácia na ostrov Cyprus, ktorý sa nachádza vo východnom Stredomorí. Zo západnej stredomorskej trasy agentúra hlási za prvých desať mesiacov 16 390 nelegálnych príchodov. Väčšina z nich je zo severnej Afriky do Španielska. Počet je o 23 percent nižší ako v roku 2019.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

Riadenie migrácie: silnejšie riadenie hraníc EÚ a urýchlenie návratov nelegálnych migrantov

Komisia prijala oznámenie, v ktorom predstavuje strategický rámec pre európske integrované riadenie hraníc na päť …

Consent choices