Recyklácia. PHOTO: © European Union 2013

Takmer 13 percent surovín v únii vlani pochádzalo z recyklovaného odpadu

V roku 2020 v Európskej únii (EÚ) pochádzalo 12,8 percenta surovín z recyklovaného odpadu. V porovnaní s rokom 2019 využívanie surovín z recyklovaného odpadu v únii stúplo o 0,8 percentuálneho bodu. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Využívanie recyklovaných surovín v Európskej únii od roku 2004, odkedy sú údaje k dispozícii, stabilne stúpa. Vtedy totiž iba 8,3 percenta surovín v EÚ bolo z recyklovaného odpadu. V minulom roku bola najvyššia miera recyklácie v Holandsku, kde až 31 percent surovín pochádzalo z odpadu. Nasledovali Belgicko (23 %) a Francúzsko (22 %). Najnižšia miera recyklácie bola vlani v Rumunsku, kde bolo z odpadu len jedno percento surovín. Na ďalších najnižších priečkach boli Írsko a Portugalsko (zhodne 2 %).

V roku 2020 sa v Európskej únii najviac recyklovali kovy a 25 percent surovín v tomto segmente pochádzalo z odpadu. Na druhom mieste boli nekovové minerály vrátane skla (16 %), na tretej pozícii bola biomasa vrátane papiera a dreva (10 %) a na štvrtej priečke boli fosílne palivá (3 %).

Viac..  Martin Hojsík: Spoločne sa nám podaril veľký úspech, súkromné chovy tigrov skončia

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

odpad

Infringement pre Slovensko od EK: výsledok dlhodobého zanedbávania odpadového hospodárstva

Ani mimoriadne úsilie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) nezabránilo k tomu, aby Európska komisia vydala nové …