lexmann
Miriam Lexmann, europoslankyňna /KDH, EPP/. PHOTO: European Union 2021.

Miriam Lexmann: So znepokojením sledujem koncentráciu 92-tisíc ruských vojakov a vojenskej techniky na hraniciach s Ukrajinou


BRATISLAVA – Ruská federácia v posledných dňoch pri hraniciach s Ukrajinou rozbehla mimoriadne veľké vojenské cvičenia, na ktorých sa zúčastňujú desaťtisíce vojakov a rôzne druhy vojenskej techniky. Západné krajiny na čele so Spojeným kráľovstvom hovoria o možnom vojnovom konflikte medzi Moskvou a Kyjevom. 

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EPP) tvrdí, že Rusko dlhodobo podkopáva medzinárodné dohody, právo a normy a zároveň stabilitu a mier v Európe. Má na to používať rôzne nástroje, cez ktoré tlačí nielen na Ukrajinu, ale aj na ďalšie krajiny bývalého Sovietskeho zväzu. „So znepokojením sledujem koncentráciu 92-tisíc ruských vojakov a vojenskej techniky na hraniciach s Ukrajinou, ale aj netransparentné vojenské cvičenia organizované Kremľom pri západných hraniciach Ruska,“ uviedla Lexmann. Dodala, že ďalšia forma destabilizácie Európskej únie a Európy sa deje aj z Bieloruska.

V blízkosti krajiny sa podľa odhadov ministerstva obrany nachádza viac ako 94-tisíc ruských vojakov

KYJEV – Ukrajinské ministerstvo obrany odhaduje, že v blízkosti Ukrajiny a na anektovanom polostrove Krym sa nachádza asi 94 300 ruských vojakov. Poslancov parlamentu o tom informoval v piatok minister obrany Oleksij Reznikov s tým, že existuje pravdepodobnosť rozsiahlej eskalácie zo strany Ruska. Spravodajská služba analyzuje všetky scenáre, vrátane tých najhorších, a za najpravdepodobnejší termín, keď bude Rusko pripravené na eskaláciu, považuje koniec januára, uviedol Reznikov. Eskaláciu označil za pravdepodobný, hoci nie istý scenár a zdôraznil, že je nutné pracovať na jeho odvrátení.

Viac..  "Cigánom, psom a židom vstup zakázaný". Nezabudnime, hovorí europoslanec Pollák. VIDEO

Predstavitelia Ukrajiny aj Západ sa obávajú hromadenia ruských vojsk v blízkosti ukrajinských hraníc, pretože by to podľa nich mohlo byť predzvesťou invázie. Moskva však trvá na tom, že nič také nemá v úmysle, a obvinila Ukrajinu a jej západných podporovateľov, že si vymýšľajú a zakrývajú tým svoje údajne agresívne plány.

Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym a začalo podporovať separatistov na východe krajiny. Boje medzi ukrajinskými ozbrojenými silami a proruskými povstalcami si doteraz vyžiadali viac ako 14-tisíc ľudských životov a zničili priemyselné srdce Ukrajiny. Ukrajinsko-ruské napätie tento rok opäť narástlo po tom, čo Moskva zvýšila počet vojakov v blízkosti svojich hraníc s Ukrajinou vrátane Krymu.

(SITA/AP/redakcia).

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Únia podpísala balík finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške päť miliárd eur

Európska únia podpísala memorandum o poskytnutí balíka finančnej pomoci Ukrajine vo výške päť miliárd eur. …