rada
PHOTO: © European Union

Rada EÚ prijala nariadenie o agentúre pre azyl


Rada Európskej únie (EÚ) prijala nariadenie o zriadení Agentúry EÚ pre azyl. To mení Európsky podporný úrad pre azyl (EASO) na plnohodnotnú agentúru, čo má za cieľ zlepšenie uplatňovania azylovej politiky v rámci eurobloku. Rada o tom vo štvrtok informovala v tlačovej správe.

„Mať plnohodnotnú Agentúru EÚ pre azyl je dôležitým krokom pri budovaní našej spoločnej azylovej politiky EÚ. Táto agentúra bude schopná poskytnúť rýchlu a hmatateľnú podporu členským štátom, kedykoľvek to bude potrebné. Prispeje to aj k našej spolupráci s tretími krajinami, pričom veľmi konkrétnym spôsobom ukáže silu nášho spoločného konania,“ vyjadril sa Aleš Hojs, minister vnútra Slovinska, ktoré má predsedníctvo v Rade EÚ.

Agentúra bude zodpovedná za zlepšovanie činnosti spoločného európskeho azylového systému, pričom bude členským štátom poskytovať intenzívnejšiu operačnú a technickú pomoc. Mala by tiež vniesť väčší súlad do hodnotenia žiadostí o medzinárodnú ochranu. Spomenuté nariadenie posilňuje súčasný mandát EASO a uľahčí sa vysielanie odborníkov do členských štátov, ktoré požiadali o operačnú podporu. Nová legislatíva zvyšuje podporu agentúry pre spoluprácu medzi členskými štátmi a tretími krajinami, čím tiež prispieva k solidarite medzi členskými štátmi a celkovému vonkajšiemu rozmeru EÚ. Nariadenie prihliada na to, že ešte pokračujú rokovania o novom pakte o migrácii a azyle, a preto sa začatie uplatňovania monitorovacieho mechanizmu odkladá na neskôr.

Viac..  M. Beňová: Opatrenia na boj s energetickou krízou sú nedostatočné a prichádzajú neskoro

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

azyl

Agentúra pre azyl začala svoju činnosť, má posilnený mandát

V stredu začala svoju činnosť Agentúra Európskej únie pre azyl (EUAA). S posilneným mandátom stavia …