Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union-EP. 2020

M. Beňová: Napätie v rusko-ukrajinských vzťahoch sa nás priamo dotýka


Súčasťou utorňajšieho plenárneho zasadnutia je aj popoludňajšia diskusia so šéfom európskej diplomacie Josepom Borrellom o situácii na rusko-ukrajinských hraniciach a súvisiacom posilňovaní prítomnosti ruských vojsk v oblasti.

Rusko je strategickým partnerom tak pre Európsku úniu (EÚ), ako aj pre NATO. „Vzájomné vzťahy však čelia rôznej miere napätia minimálne od roku 2014, po porušení zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v súvislosti s anexiou Krymu,“ pripomenula europoslankyňa Monika Beňová.

K zvyšovaniu koncentrácie ruských vojsk na rusko-ukrajinských hraniciach nedochádza po prvý raz, no túto situáciu nemožno ignorovať. Predstavuje totiž bezpečnostné riziko, ktoré sa nás priamo dotýka. „Súvisí to aj s ďalšími aktuálnymi udalosťami, ako napríklad umelo vyvolanou migračnou krízou na hraniciach Bieloruska s krajinami EÚ, či so znižovaním dodávok zemného plynu do Európy. Všetky tieto udalosti sú znepokojujúce,“ uviedla europoslankyňa.

Spôsobujú následne ďalšie zhoršovanie vzájomných vzťahov. To však nie je vinou EÚ, ani žiadneho z jej členských štátov. „Na naprávanie situácie a zmierňovanie existujúceho napätia musí existovať vôľa predovšetkým na strane toho, kto ho svojím neodôvodneným konaním vyvolal,“ uzavrela Monika Beňová.

Viac..  Slovensko dostalo 15,8 milióna eur z EÚ v súvislosti s prílevom odídencov z Ukrajiny

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Únia uvalí na Rusko ďalší balík sankcií, potvrdila Von der Leyenová

Nový balík sankcií voči Rusku, ktorý navrhla Európska komisia, položí „právny základ“ pre zastropovanie cien …