PHOTO: © European Union

Premiér Heger: Do záverov samitu v Bruseli navrhujeme zaradiť jadrovú energiu


Predseda vlády Eduard Heger spolu s českým premiérom Andrejom Babišom na rokovaní Európskej rady v Bruseli otvorili tému jadrovej energie a jej zaradenia medzi udržateľné zdroje energie.

Predseda vlády SR Eduard Heger: „Vyzvali sme Komisiu, aby do Vianoc pripravila návrh, ktorý zaradí jadro medzi udržateľné technológie. Odmietame, aby jadro ostalo v investičnej nevýhode. Je to naša požiadavka, ktorú spolu so skupinou štátov presadzujeme do záverov samitu. V súčasnosti je pre investorov nevýhodné financovať budovanie a modernizáciu jadrových zariadení v porovnaní s obnoviteľnými zdrojmi. Je pre nás kľúčové, aby sme aktuálny stav zmenili a jadrová energia patrila medzi udržateľné zdroje energie.

Slovensko podporuje celoeurópsky cieľ dosiahnutia klimatickej neutrality do roku 2050. Ak chceme dosiahnuť klimatickú neutralitu a znížiť emisie uhlíka, bez jadrovej energie to nepôjde. Slovensko sa rozhodlo ukončiť dotovanie ťažby uhlia do roku 2023 a výpadok potrebujeme nahradiť iným zdrojom. Jadrová energia je stabilná, nízkoemisná, a preto je dôležitá pri prechode na zelenú ekonomiku. Naše možnosti sú historicky dané a vyše 50 % elektriny vyrábame z jadra, čo nás radí na druhé miesto v EÚ. Po dostavbe 3. bloku JE Mochovce to bude vyše 70 %.

Viac..  Komisia vyzýva na lepšie uplatňovanie environmentálnych pravidiel na ochranu zdravia a životného prostredia

Predseda vlády Eduard Heger pripomenul, že pokiaľ sa chceme pohnúť v rokovaniach o tom, ako naplniť naše klimatické ciele, vrátane balíka Fit for 55, musíme mať v tejto otázke jasno. Dôležitosť elektriny rastie aj súvislosti s rastúcou elektromobilitou a zvýšenú spotrebu sme schopní zabezpečiť iba stabilným jadrovým zdrojom.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

wiezik

Michal Wiezik: Jadro má problém s rádioaktívnym odpadom, ktorý je neudržateľný

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. ENERGETIKA: …