Spoločná európska mena je v obehu už dve desaťročia


Spoločná európska mena je v obehu už dve desaťročia. Približne 300 miliónov Európanov dostalo úplne novú menu do rúk prvého januára 2002. Konverzia dvanástich národných mien na euro bola v histórii jedinečnou operáciou. Spoločná mena sa tak stala najhmatateľnejším úspechom európskej integrácie. Uviedli to ministri financií eurozóny a členovia Európskej komisie (EK) v článku, ktorý na svojej webstránke v piatok zverejnila Rada Európskej únie.

Euro sa stalo druhou najpoužívanejšou menou vo svete. „Naša spoločná mena zostáva veľmi populárna, približne 80 percent občanov si myslí, že euro je pre Európsku úniu dobré,“ uviedli ministri a členovia EK. Expanzia eura pokračuje a dnes sa používa už v 19 krajinách EÚ.

„Euro pôvodne nebolo navrhnuté tak, by vedelo reagovať na seizmické otrasy spôsobené globálnou finančnou a následnou dlhovou krízou. To viedlo k reforme rámca riadenia eurozóny, vytvoreniu spoločného podporného mechanizmu pre krajiny vo finančnej núdzi, a spoločného systému dohľadu pre európske banky,“ uviedli v článku ministri financií a členovia EK.

Viac..  Európsky týždeň mobility 2022 začína 16. septembra, sprevádzať ho budú zaujímavé aktivity

Keď sa stal evidentný rozsah koronakrízy, na rozdiel od predchádzajúcich šokov bola odpoveďou rýchlejšia, rozhodnejšia a koordinovanejšia akcia, konštatuje článok. „V čase zotavovania sa sveta z pandémie musíme teraz spájať naše úsilie a zdroje na využitie výhod rýchlej digitalizácie sveta a na riešenie klimatickej krízy. Krajiny nemôžu vyriešiť ani jeden z týchto problémov, ak budú konať samostatne,“ dodali ministri financií a členovia EK.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Ministri financií krajín EÚ odstránili poslednú prekážku prijatia eura v Chorvátsku

Ministri financií Európskej únie v utorok schválili tri zákony, ktoré otvárajú cestu pre Chorvátsko, aby …