europol
PHOTO: © European Union.

Europolu nariadili vymazať údaje, ktoré nesúvisia s trestnými činmi


Európsky orgán na ochranu osobných údajov nariadil agentúre Európskej únie pre spoluprácu v oblasti presadzovania práva Europol, aby vymazala informácie týkajúce sa ľudí, ktorí nemajú dokázanú súvislosť so zločinom.

Európsky dozorný úradník pre ochranu údajov (EDPS) v pondelok uviedol, že Europol bol o príkaze informovaný 3. januára. EDPS poznamenal, že pred dvomi rokmi pokarhal Europol „za pokračujúce uchovávanie veľkých objemov“ takýchto údajov, „čo predstavuje riziko pre základné práva jednotlivcov“.

Dodal, že Europol odvtedy zaviedol určité opatrenia, ale nevyhovel žiadostiam o stanovenie primeranej doby uchovávania údajov. „To znamená, že Europol uchovával tieto údaje dlhšie, ako bolo potrebné,“ uviedol EDPS. EDPS neprezradil, aké rozsiahle sú údaje uchovávané Europolom. Podľa denníka The Guardian, ktorý uviedol, že má prístup k interným dokumentom, sa to rovná „pätine celého obsahu knižnice Kongresu USA“.

(SITA)

Viac..  I. Štefanec: Potrebujeme zadefinovať postupy na účinnú ochranu cestovného ruchu v krízach

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

EUROPOL: Rozbili zločineckú sieť pašujúcu migrantov z Bieloruska do EÚ

Úrady piatich európskych krajín rozbili organizovanú zločineckú sieť, ktorá pašovala migrantov z Bieloruska do Európskej …