hajsel
Robert Hajšel, europoslanec /SD/. PHOTO: European Union 2021.

Robert Hajšel: Ako predvolebnú kampaň k francúzskym voľbám odštartovali v europarlamente


Predstavenie priorít polročného francúzskeho predsedníctva v EÚ francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom dominovalo dnešnému rokovaciemu dňu europarlamentu, na úvod ktorého sme zvolili moju kolegyňu Moniku Beňovú za jednu z piatich kvestorov. Srdečne jej blahoželám k tomu, že sa tak opäť stala súčasťou predsedníctva parlamentu, ktoré tvorí predseda, štrnásť podpredsedov a päť kvestorov.

Debatu k vystúpeniu francúzskeho prezidenta silno poznačila neoficiálne odštartovaná volebná kampaň pred francúzskymi voľbami. Aj keď Emmanuel Macron doteraz nepotvrdil, že sa ide opäť uchádzať o úrad prezidenta, podľa útokov politických rivalov zo svojej krajiny, či už z radov zelených, lepenovcov, konzervatívcov a krajnej ľavice, sa tak určite stane.

Osobne sa mi nezdá šťastnou “zhodou okolností”, že dve tretiny francúzskeho predsedníctva budú v tieni aprílových volieb prezidenta, ktorý má v tejto krajine silné výkonné právomoci. Nie je to ale prvýkrát, čo sa rozhodujúce voľby konajú v štátoch, ktoré počas nich majú v rukách rotujúce predsedníctvo. Bohužiaľ, nikto s tým nič na európskej úrovni nerobí.

Napriek tomu, že francúzsky prezident sa bude pravdepodobne musieť viac zaoberať predvolebnou kampaňou ako európskou agendou, predsavzal si dokončenie viacerých náročných európskych bojov, či už ide o novú legislatívu o digitálnych službách, ale zavedenie Európskej minimálnej mzdy, čo by mohlo pomôcť najmä sociálne zraniteľnejším zamestnancom s najnižšími príjmami.

Viac..  Robert Hajšel: EÚ by sa ešte viac mala angažovať v hľadaní mierového urovnania arménsko-azerbajdžanského konfliktu

Francúzsko so Slovenskom spája aj spoločný záujem zachovať aj cez tzv. taxonómiu čo najdlhšie jadrovú energiu ako udržateľný a zelenší zdroj energie a Paríž sa bude isto snažiť, aby sa to aj napriek odporu štátov ako je Nemecko, Rakúsko a Luxembursko podarilo.

V EÚ totiž musíme zohľadňovať odlišné podmienky pri prechode na zelenšiu ekonomiku v jednotlivých štátoch, keď aj Slovensko na úspešnú dekarbonizáciu potrebuje investície nielen do obnoviteľných zdrojov energie, ale ešte dlho aj do jadrovej energie, ktorá je určite zelenšia ako uhlie. O to sa ale tak na pôde europarlamentu, ako aj medzi jednotlivými štátmi vedie veľká bitka.

Robert Hajšel, europoslanec /SD/.

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

hajsel

Robert Hajšel: Označenie Ruska za štát sponzorujúci terorizmus nijako nepomôže

Označiť Rusko za štát sponzorujúci terorizmus v rezolúcii Európskeho parlamentu nie je krokom, ktorý pomôže …