jurzyca
Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/. PHOTO: redakcia/red.

Eugen Jurzyca: Verejný dlh najväčších vyspelých krajín prudko narástol. VIDEOKOMENTÁR

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

🟢 “Dlh je dlh”
správne hovorí Johannes Hahn, komisár zodpovedný za rozpočet. Nepáčia sa mu návrhy na to, aby sa niektoré výdavky (napríklad zelené) do dlhu nerátali. Na tomto sa delia komisári a členské štáty EÚ. Podľa mňa je to starý rozpor, len tentoraz v zelenom.

🟢 Na jednej strane sú tí zodpovednejší, ktorí nechcú prekročiť bezpečnú výšku verejného dlhu, lebo v histórii to viedlo k veľkým tragédiám. Uznávajú, že niektoré nové výdavky môžu mať vysokú návratnosť, ale hovoria, že nimi nemáme navýšiť dlh. Skôr máme vyškrtnúť z verejných výdavkov najprv tie, ktoré návratnosť nemajú, sú stratové. Stačí si pozrieť správy Európskeho dvora audítorov, ak také chceme nájsť.

🟢 Na druhej strane sú tí rozpočtovo menej zodpovední. Väčšinou hovoria, že prichádzajú s “tutovo” návratnými projektmi. Zhodou okolností sú to väčšinou štáty, ktoré majú dlhodobo vysoké verejné dlhy. Čiže doteraz sa im vkladanie peňazí do návratných projektov veľmi nedarilo.

Viac..  Inflácia v eurozóne v apríli stúpla na rekordnú úroveň

🟢 Patrím do tej prvej skupiny. Tak v EP hlasujem a budem hlasovať aj tento rok, keď sa bude rozhodovať o rozpočtových pravidlách. Zdroj rastu bohatstva a kvality života nehľadajme v nekonečne rastúcom verejnom dlhu. Ten podporuje infláciu, umožňuje odkladať potrebné reformy a demotivuje zodpovedné štáty aj jednotlivcov správať sa zodpovedne. Ak sa zodpovedným prestane oplácať byť zodpovednými, potom už nebude komu brať.

Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

hajsel

Robert Hajšel: V rámci EÚ máme ušľachtilé ciele, ale pritom na Slovensku nemáme dobudovanú základnú infraštruktúru

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …