Eduard Heger, premiér SR. PHOTO: Úrad vlády SR

Premiér Heger diskutoval s predsedom Európskej rady aj o význame spojenectiev


Slovensko je stabilným a suverénnym partnerom v rámci Európskeho spoločenstva, ale aj spojencom v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO). Po dnešnom stretnutí so šéfom Európskej rady Charlesom Michelom to skonštatoval predseda vlády SR Eduard Heger. Ako ďalej povedal, témou spoločnej diskusie bola aj dôležitosť spojenectva.

„A práve v takýchto časoch je dôležité, aby spojenci koordinovali svoj postup,” povedal premiér. Doplnil, že s Michelom hovorili aj o význame spojenectva so Spojenými štátmi americkými (USA). „Aj Spojené štáty sú strategický partner voči Európskej únii,” skonštatoval Heger s tým, že USA a európske štáty sú si vzájomne garantom bezpečnosti. Zároveň Michela informoval, že podpis obrannej dohody s USA očakáva v najbližších týždňoch.

Predseda vlády tiež uviedol, že s predsedom rady Michelom zhodli na nutnosti pokračovania dialógu s Ruskom a deeskalácii napätia na rusko-ukrajinskej hranici. Ako povedal samotný Michel, pokrok v oblasti bezpečnosti a zabezpečenie stability si vyžaduje vzájomnú spoluprácu. „Je to dôležité pre bezpečnosť Európy a celého sveta,” dodal.

Viac..  Týždeň v EP: Inflácia, energetická kríza, Frontex, preprava odpadu, európske voľby a budúcnosť EÚ

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europoslanci kritizujú cestu predsedu Európskej rady Charlesa Michela do Pekingu

Europoslanci kritizujú cestu predsedu Európskej rady Charlesa Michela do Pekingu a vyzývajú ho na riešenie závažných ľudskoprávnych …