dovoz, vyvoz
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Únia podala na pôde WTO sťažnosť voči registrácii importu na trh Egypta

Európska únia (EÚ) požiadala o konzultácie na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) s cieľom riešiť spor s Egyptom v otázke egyptských požiadaviek na povinnú registráciu importu do tejto krajiny. Podľa EÚ sú tieto požiadavky porušením pravidiel WTO, pretože znamenajú reštrikcie pri dovoze celej škály výrobkov od poľnohospodárskych produktov po domáce spotrebiče. Informovala o tom v stredu na svojej internetovej stránke Európska komisia.

Po uplatnení požiadaviek na registráciu importu v roku 2016 export dotknutých výrobkov z EÚ do Egypta klesol o 40 percent. „EÚ dnes koná, aby bránila európskych exportérov, ktorí čelia neférovým reštrikciám v prístupe na egyptský trh. Tieto dovozné obmedzenia sú podľa pravidiel WTO nelegálne a je nám ľúto, že Egypt ich neodstránil napriek našim opakovaným žiadostiam a snahe o riešenie tejto problematiky,“ povedal eurokomisár pre obchod Valdis Dombrovskis.

Viac..  Peter Pollák verí, že Smer-SD vylúčia z frakcie Európskych socialistov a demokratov

Registračný proces v Egypte môže trvať aj roky. Egyptské úrady nedokázali vybaviť žiadosti mnohých firiem z EÚ dlhé obdobie napriek početným intervenciám zo strany dotknutých odvetví a Európskej únie. Konzultácie o urovnaní sporu sú prvým krokom v rámci procedúry riešenia sporov na pôde WTO. Ak nepovedú k uspokojivému riešeniu, EÚ môže WTO požiadať o zriadenie panelu, aby o probléme rozhodol.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

wiezik

M. Wiezik podáva sťažnosť na EK pre nekonanie v prípade ekologickej katastrofy na rieke Slaná

Europoslanec Michal Wiezik (PS) podáva sťažnosť na Európsku komisiu v dôsledku nečinnosti kompetentných orgánov pri …