plyn
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Únia a Spojené štáty sa zaviazali k energetickej bezpečnosti a udržateľnosti Európy


Európska únia a Spojené štáty sa dohodli na spolupráci v oblasti energetickej bezpečnosti. Ako uvádza oficiálna stránka Európskej komisie v spoločnom vyhlásení predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej a amerického prezidenta Joea Bidena, obe strany sa zaviazali k energetickej bezpečnosti a udržateľnosti „starého kontinentu“ a k urýchleniu globálneho prechodu na čistú energiu.

Únia v ostatnom desaťročí investovala do diverzifikácie dodávok prostredníctvom infraštruktúry a posilnenia svojich vnútorných energetických sietí, čím sa zvýšila odolnosť a flexibilita energetických trhov EÚ. Európska komisia plánuje zintenzívniť spoluprácu s členskými štátmi v oblasti bezpečnosti dodávok v rámci transparentných a konkurencieschopných trhov s plynom spôsobom zlučiteľným s dlhodobými klimatickými cieľmi a dosiahnutím nulových čistých emisií do roku 2050.

Únia aj USA taktiež chcú zabezpečiť energetickú bezpečnosť Ukrajiny a postupnú integráciu Ukrajiny s trhmi EÚ s plynom a elektrickou energiou. Chcú sa zároveň vyhnúť šokom v otázkach zásobovania v prípade, že by Rusko podniklo inváziu na Ukrajinu. Pracujú preto na dostatočných a včasných dodávkach zemného plynu do EÚ z rôznych zdrojov na celom svete. Spoločné vyhlásenie podotýka, že USA sú už teraz najväčším dodávateľom skvapalneného zemného plynu do EÚ.

Viac..  Akt o digitálnych trhoch: účinnosť nadobúdajú pravidlá, ktoré zaručia otvorené digitálne trhy

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

EÚ skúma spôsoby ako zvýšiť pomoc ukrajinskému energetickému sektoru

Európska únia (EÚ) skúma spôsoby ako zvýšiť pomoc ukrajinskému energetickému sektoru ťažko zasiahnutému ruskými útokmi. …