nicholsonova
Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa /RE/. PHOTO: redakcia/red.

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Zvolenie Roberty Metsoly za šéfku Európskeho parlamentu je dobrou správou aj pre Slovensko


Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

Roberta Metsola sa chce držať Sassoliho štýlu, Európsky parlament sa podľa nej nemôže báť reforiem

Nová predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová chce, aby sa stal zákonodarný zbor pod jej vedením silnejším hráčom na európskej scéne.

Európsky parlament (EP) nemal predsedu od minulého utorka, keď skonal Talian David Sassoli. Ten sa už neplánoval uchádzať o znovuzvolenie a Metsolová po jeho smrti pôsobila ako úradujúca predsedníčka parlamentu.

Metsolová krátko po voľbe apelovala, aby Európa v snahe o svetlejšiu budúcnosť znovu objavila myšlienky politických velikánov Helmuta Kohla či Francoisa Mitteranda. „Nemôžeme sa báť reforiem. Môžeme urobiť náš parlament modernejším a efektívnejším. Musíme využiť príležitosť,“ uviedla rodáčka z Malty.

Metsolová sa stala treťou predsedníčkou v histórii Európskeho parlamentu. V minulosti stáli na čele tohto orgánu EÚ Francúzky Nicole Fontaineová (1999 – 2002) a Simone Veilová (1979 – 1982). Metsolová v tejto súvislosti vyhlásila, že nebude trvať ďalšie dve dekády, kým na jej mieste „bude stáť ďalšia žena“. Podotkla, že sa bude držať štýlu práce svojho predchodcu.

Viac..  Ivan Štefanec: Zdanlivá internetová anonymita priniesla nové neduhy

Jej zvolenie v deň 43. narodenín podporilo už počas 1. kola voľby 458 zo 616 poslancov. Stala sa najmladšou osobou zvolenou do tejto pozície. Okrem nej kandidovali i Švédka Alice Kuhnkeová, Poliak Kosma Zlotowski a Španielka Sira Regová.

(redakcia/SITA).

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

nicholsonova

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Ženy majú byť vo vedúcich pozíciách, ale prirodzeným spôsobom. Nie cez povinné kvóty

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Do …